Ilustrační FOTO - Pixabay

Pokles zásob a plánované sankce vůči Íránu výrazně zdražují ropu

Ropa na trzích citelně zdražuje, severomořský Brent vystoupil už ve čtvrtek až nad 80 dolarů za barel.

Ceny reagovaly na zprávu o výraznějším poklesu zásob ropy ve Spojených státech, než jaký se očekával. Trh je také stále nervózní kvůli obavám o globální dodávky ropy po zavedení amerických sankcí vůči Íránu.

Americký vládní Úřad pro energetické informace (EIA) uvedl, že zásoby ropy v uplynulém týdnu klesly o 5,3 milionu barelů. Analytici přitom očekávali v průměru pokles o 805 000 barelů.

»Pokles zásob ropy není zrovna příjemný, když za pár týdnů ztratíte hodně ropy z Íránu,« komentoval situaci na trhu analytik společnosti Price Futures Group Phil Flynn, jehož citovala agentura Reuters.

Od jara, kdy vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa oznámila obnovení sankcí vůči Íránu, se obchodníci soustředí na to, jaké budou mít tyto sankce dopad na globální dodávky. Sankce zaměřené na vývoz ropy z Íránu vstoupí v platnost v listopadu.

Před dopadem sankcí ve středu varoval také ruský ministr energetiky Alexandr Novak. Podle něj není jisté, jak zareagují země, které nakupují téměř dva miliony barelů íránské ropy denně. Situaci je podle něj třeba pozorně sledovat a přijmout správná rozhodnutí.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.3, celkem 6 hlasů.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


fronda
2018-09-15 21:36
Nejlepší bude ty sankce ignorovat.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.