Podpis partnerství. FOTO - Essential Communication

Dukovany a Poljarnyje Zori partnery

Obce Dukovany a Poljarnyje Zori (Rusko) podepsaly 11. září memorandum o navázání partnerství. Obě obce spojuje to, že mají v sousedství jaderné elektrárny typu VVER-440, Kolskou JE a JE Dukovany.

Za Dukovany se pod memorandum podepsal starosta Miroslav Křišťál a za Poljarnyje Zori primátor Maxim Puchov. Memorandum bylo podepsáno za přítomnosti tiskového mluvčí jaderné elektrárny Dukovany Jiřího Bezděka, předsedy Občanské bezpečnostní komise při JE Dukovany Aleše Johna a předsedy sdružení Energetické Třebíčsko Vítězslava Jonáše.

Hlavním cílem uzavřeného partnerství je sdílení zkušeností v oblasti spolupráce s místními úřady na územích, kde jsou umístěny jaderné elektrárny, a spolupráce v oblasti průmyslu, kultury, vzdělání, cestovního ruchu a sportu. Obce tak chtějí posílit vzájemné vědecko-technické, humanitárně-kulturní a obchodně-ekonomické vztahy. V rámci partnerství budou probíhat oficiální návštěvy, pracovní setkání, společné akce a výstavy.

»Jsme rádi, že jsme mohli v ČR přivítat delegaci z města Poljarnyje Zori, ukázat jim naši obec a podepsat memorandum. Těšíme se na rozvoj naší spolupráce v rozličných oblastech. Navazujeme tím na pracovní cestu, kterou jsme podnikli přede dvěma lety společně se zástupci Dukovan do ruské Kolské jaderné elektrárny a přilehlého města Poljarnyje Zori (byly u toho i Haló noviny - pozn. autora). Viděli jsme, že naše obce řeší podobné problémy, a proto jsme se rozhodli navázat partnerství a těžit ze sdílení zkušeností,« uvádí Křišťál.

»Podpis memoranda o partnerství s obcí Dukovany považujeme za velmi významnou událost. Naší představou je vzájemně sdílet zkušenosti s tím, jak jaderné elektrárny spolupracují s obcemi, které leží v jejich okolí, a jak se obyvatelstvo staví k jaderné energetice. Například v Rusku působí asociace regionů, kde jsou umístěny jaderné elektrárny, a v ČR existuje podobná organizace. Chtěli bychom, aby tyto dvě organizace spolupracovaly a dělily se o zkušenosti,« říká Puchov.

Město Poljarnyje Zori má 14 000 obyvatel a leží za severním polárním kruhem. Vzniklo v roce 1968 jako sídlo dělníků pracujících na výstavbě Kolské JE. Město se rozkládá v panenské severské přírodě na břehu průzračného jezera Imandra, které je největší vodní plochou na Kolském poloostrově a vyznačuje se hojností ryb. Deset kilometrů od města leží lyžařské středisko Salma, kde se konají soutěže v lyžování a kde proběhlo několik ročníků mistrovství Ruska v lyžování.

Život ve městě je s jadernou elektrárnou do velké míry spojen dodnes, protože s 2500 zaměstnanci představuje největšího zaměstnavatele v okolí. Dalšími významnými podniky je vodní elektrárna na řece Niva, společnost Atomenergoremont, Kolská elektromontážní společnost GEM, Energospecmontaž a teplárny.

V Kolské JE jsou provozovány čtyři bloky typu VVER-440, které každoročně vyrobí přes 10 TWh elektřiny. Starší dvojice bloků byla spuštěna v letech 1973-75 a mladší dva bloky v letech 1982-84, takže jsou podobného stáří jako elektrárna Dukovany. Elektrárnu provozuje koncern Rosenergoatom, energetická divize ruské korporace pro atomovou energii Rosatom.

V JE Dukovany pracují čtyři bloky typu VVER-440 spuštěné v letech 1985-87 a dnes pokrývají přibližně 20 % spotřeby elektřiny v ČR.

(rj)

 

 

 

 


 


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.9, celkem 14 hlasů.

(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.