Ilustrační FOTO - Pixabay

Neadekvátní strach mezi lidi šíří i masmédia

Němci mají 65x větší strach z toho, že se stanou obětí násilného trestného činu, než odpovídá reálnému ohrožení tímto druhem kriminality. Ukázal to výzkum vysoké školy v severoněmeckém Hamburku, o němž informovala německá média.

»Země se navzdory migrační vlně stala bezpečnější. Je tak bezpečná jako už dlouho ne - ale řada lidí to tak necítí,« říká autor studie Thomas Hestermann. Připomněl, že vloni v Německu kriminalita meziročně klesla o téměř 10 %. Spolková republika tak zaznamenala nejnižší počet trestných činů za uplynulé čtvrtstoletí!

Ani to ale v době internetu, kdy je možné dozvědět se o téměř jakémkoliv závažném trestném činu velmi rychle, nevede ke snížení strachu zdejších obyvatel. Dokazuje to studie, podle níž ze 3500 dotazovaných obyvatel západoněmecké Bochumi jich téměř každý pátý považuje za pravděpodobné, že se v příštím roce stane obětí loupežného přepadení. Ve skutečnosti je taková pravděpodobnost kolem 0,3 %, tedy právě zhruba 65x nižší.

Jedním z důvodů takto vysokého rozdílu mezi vnímaným a skutečným nebezpečím je podle Hestermanna i zpravodajství médií. Množství televizních zpráv o cizincích, kteří se dopustili trestného činu, se od roku 2014 zvýšilo čtyřikrát, i když za tu dobu podíl neněmeckých podezřelých z trestného činu stoupl jen o třetinu.

Přesto stále vstřícní Němci

Jak Němci vnímají kriminalitu běženců, ukazuje i v pondělí zveřejněný výzkum veřejného mínění - tzv. integrační barometr. Podle něj 47,8 % Němců, kteří sami nemají migrační kořeny, souhlasí s tvrzením, že přijatí uprchlíci zvyšují v zemi kriminalitu. Opačný názor má 52,2 %. Pro to, aby Německo přijímalo běžence, i když tak nebudou činit ostatní země Evropské unie, je 60,4 % Němců bez migračních kořenů, proti je jich 39,6 %.

K této sympatické vstřícnosti vede jistě mj. i fakt, že nedochází jen k excesům imigrantů, ale také těm opačným. A k těm poslední dobou stále častěji než naopak. Tak například o víkendu. Migranti ze Somálska a Afghánistánu se v sobotu stali terčem dvou různých útoků v německé spolkové zemi Sasko-Anhaltsko. Oba incidenty mají podle policie na svědomí zřejmě pachatelé německého původu, napsala agentura DPA.

V městečku Hasselfelde napadli dva muži v sobotu večer čtyřčlennou skupinu Afghánců na okraji sportovního hřiště. Přišli k nim, nadávali jim a pokřikovali na ně rasistické urážky. Sedmnáctiletého mladíka pak napadli a zranili. Když proti útočníkům chtěla zasáhnout žena, která migranty doprovázela, strčili ji pachatelé proti autu. Nic se jí naštěstí nestalo. Útočníci pak utekli.

Podobný případ se stal i ve 30 kilometrů vzdáleném Halberstadtu, kde pětice opilých Němců urážlivě pokřikovala na tři Somálce vracející se do ubytovny. Při následné potyčce pak všichni tři žadatelé o azyl utrpěli poranění. Policie oba případy vyšetřuje kvůli podezření z ublížení na zdraví a pro podezření z podněcování k rasové a etnické nenávisti.

Seehofer sám proti sobě

Problémy si ale v souvislosti s migrací dělají i sami politici. Proto zemské volby v Bavorsku mohou přerůst v politické zemětřesení - je přesvědčena německá politoložka Ursula Münchová. Otřesy říjnového hlasování ale nemusí být citelné jen ve spolkové zemi u českých hranic, leč i v Berlíně, kde by je jako první pocítil ministr vnitra a předseda Křesťanskosociální unie (CSU) Horst Seehofer.

CSU bavorské poválečné politice dominuje, ve volbách do zemského parlamentu pravidelně získává většinu křesel, díky čemuž staví jednobarevné vlády. Ještě při posledních zemských volbách v roce 2013 získala 47,7 % hlasů. Aktuální průzkumy ale CSU přisuzují jen kolem 35 % hlasů, což by byl její nejhorší výsledek od roku 1950.

CSU by si pro vládu nezvykle musela hledat koaličního partnera a možná dokonce dva. V bavorském parlamentu by oproti nynějším čtyřem stranám mohlo zasednout až sedm uskupení. Poprvé se do zdejšího zemského sněmu podle všeho dostane ultrapravicová protimigrační AfD, které průzkumy přisuzují mezi 11-14 % hlasů. Výrazně nejspíš posílí i Zelení, kteří by se mohli s asi 17 % stát druhou nejsilnější stranou.

Obě tyto strany, přestože jsou na opačné straně politického spektra, profitují podle Münchové z jednoho tématu, a tím je právě migrace. »Místo toho, aby CSU mluvila o tom, co všechno v Bavorsku dobře funguje, tak stále řeší migrační politiku a to, co v ní nefunguje,« všímá si trefně Münchová.

Kopírovat nenávist není řešení

Ve prospěch AfD tak CSU ztrácí voliče, kteří požadují tvrdou migrační politiku a odmítají recepty kancléřky Angely Merkelové, jejíž CDU je sesterskou stranou CSU. »Kdo volí CSU, volí Merkelovou«, stojí proto na některých předvolebních plakátech AfD v Bavorsku. CSU zatím ve znovuzískání voličů nepomáhá ani to, že volí podobně radikální rétoriku jako protiimigrační AfD. Naopak! »Lidé prostě raději volí originál,« varuje Münchová. Což by mělo být poučení i pro ČR a strany, které napodobují nenávistné protiimigranční výpady Okamurovy SPD.

Podobná rétorika navíc - stejně jako třeba nová povinnost pověsit ke vchodům do všech zemských úřadů křesťanské kříže - výrazně vadí části liberálních a městských voličů CSU, kteří se proto nyní raději přiklánějí právě k volbě Zelených.

Výsledkem tak nejspíš bude dramatické oslabení CSU ve volbách. »Pro CSU jsou přitom bavorské volby vždy důležitější než ty spolkové,« připomněla Münchová, která připomíná, že CSU v žádné jiné spolkové zemi než v Bavorsku nepůsobí. Když CSU v Bavorsku ztratí, tak může zásadně upadnout i její vliv v Berlíně, kde je součástí koaliční vlády. Když upadne její vliv v Berlíně, bude těžko do budoucna přesvědčovat bavorské voliče o tom, že může v metropoli důsledně prosazovat jejich zájmy...

Střídání v Berlíně?

Očekávaný volební neúspěch už nyní ve straně vede k debatám o tom, kdo je za něj zodpovědný. Prsty většiny straníků přitom nemíří na bavorského premiéra Markuse Södera. »Politici CSU se budou snažit najít obětního beránka a najdou ho v Berlíně, samozřejmě v podobě ministra vnitra Seehofera,« vyjadřuje Münchová své přesvědčení o muži, který na přelomu června a července výrazně přispěl k vážné vládní krizi týkající se vracení běženců z hranic. »Když ho dotlačí k tomu, aby už nebyl šéfem strany, tak se těžko udrží jako ministr vnitra,« míní podle ČTK politoložka závěrem.

(rj)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4.6, celkem 20 hlasů.

(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


e173rb
2018-09-20 19:39
Jo, pane Janouchu, levice to nemá lehké, když se za ní maskuje kde kdo.
Zvláště pak ti, kteří neprivilegovaným Evropanům uplynulých 20 let
tak přičinlivě přitápějí na všech frontách. Vymysleli si pro své
záškodnické konání podivný název "neomarxismus", který
však s Marxem ani s levicí nepojí vůbec nic. Zato vrstva zakládající
svou parazitickou strategii na osvědčeném principu "rozděl a
panuj", si může mnout ruce. S Okamurou bych se asi mohl v mnohém
shodnout, ale nejsem ani u něj, ani u žádné jiné partaje. Pokud jde o
volby, snad z přílišného konzervatismu, snad ze setrvačnosti, svůj
hlas dávám "komunistům". Možná je to jako u jiných
dlouhodobých vztahů, kdy se většina pojiva dávno vytratila, ale ti dva
jsou na sebe už zvyklí a do ničeho dalšího se jim nechce, vědouce,
že jízda to může být sice zajímavá, ale téměř všechny cesty
nakonec beztak vedou do téže cílové stanice.
halonoviny
2018-09-20 15:50
Pan Janouch je n. r. od vás, e173rb, levičák, takže vaše nabídky
neakceptuji. A co vy? Jak je u Okamury? R. Janouch
pragmatik
2018-09-20 11:56
Praktické poznání je víc, než opačná propaganda!Nadržovat
nějakému etniku je rasismus, ne pomoc a to mám od člověka, kterého si
vážím a který o sobě říká, že je hrdý český cikán!
e173rb
2018-09-20 08:25
Statistiky určené pro veřejnost se nedělají pro její informování,
ale pro manipulaci. Je přitom typické, že s množstvím lidí roste
přímo úměrně i kriminalita. Zvlášť, když jsou mezi nimi výrazné
odlišnosti, ať už kulturní, nebo sociální i jiné. A ty střety
dokládají, že ani Němci nejsou až tak tolerantní, jak se je samé
snaží přesvědčit vítači. Protože jsem přímo v Německu prožil
ten zlom v příchodu afrických imigrantů, zaregistroval jsem i postupný
vývoj jejich asertivity. Po příchodu vypadali prakticky všichni, jako
když neumí do pěti napočítat. Rozkoukávali se, monitorovali terén.
Ale celkem brzo se zorientovali a už je bylo možné pozorovat
potácející se s lahvemi alkoholu po ulicích a pomrkávající po
ženách. No a pak už se začaly objevovat konfliktní scény. Tu se
začali dohadovat u pokladny v obchodu, že oni platit nebudou, že to je
"dyškrimináce", nepořádek na ulici a silácká gesta na
okolí. Posledně zdemolovali ubytovnu, protože jim nebyl udělen azyl.
Nutno ale říct, že imigranti nejsou v Německu jen z Afriky. Podstatně
víc jich je ze "zdemokratizovaných" zemí východu a z
Balkánu. Taktéž mnohdy "výkvět". A v takové společnosti
že se snižuje kriminalita? I Němci mají dobrý důvod k obavám o svou
bezpečnost i o budoucnost, jako všichni Evropané. Musím zopakovat, pan
Janouch by se určitě cítil lépe v ČSSD nebo u Pirátů.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.