egyptskÝ prezident Abdal Fattáh Sísí. FOTO - wikimedia commons

AI proti vězňům svědomí v Egyptě

Mezinárodní organizace na ochranu lidských práv Amnesty International (AI) v úterý důrazně kritizovala autoritářský vojenský režim egyptského prezidenta Abdal Fattáha Sísího za to, že potlačuje svobodné vyjadřování názoru. Podle agentury AP zároveň egyptskou vládu vyzvala k bezpodmínečnému propuštění všech osob, které jsou kvůli svým názorům vězněné.

»Kritizovat vládu v Egyptě je v současné době nebezpečnější, než tomu v zemi bylo kdykoli v posledních letech,« uvedla Amnesty International ve svém prohlášení. »S Egypťany žijícími pod prezidentem Sísím je zacházeno jako se zločinci pouze kvůli jejich pokojnému vyjádření vlastních názorů,« dodala organizace, aniž by přímo přirovnala situace v Egyptě totožnému stavu věcí například v Turecku.

Egyptské bezpečnostní síly nemilosrdně postupují proti tomu, co zbylo z politického, sociálního a kulturního prostoru. Organizace míní, že opatření Sísího vlády jsou tvrdší než cokoli, co bylo vidět za 29leté vlády autokratického prezidenta Husního Mubaraka, kterého svrhlo lidové vzbouření v roce 2011... Tato opatření »změnila Egypt ve vězení kritiků pod otevřeným nebem«, popsala realitu AI.

Podmínka za prostředníček

Egyptská vláda zatím na kritiku oficiálně nereagovala, ale výtky AI potvrdila tím, že odvolací soud potvrdil tříměsíční podmíněný trest se zkušební dobou na tři roky pro známého právníka a opozičního aktivistu Chálida Alího. Informovala o tom ČTK. Trest mu byl udělen za gesto »urážející společenskou morálku«, vloni měl totiž Alí před budovou jednoho z egyptských soudů vztyčit prostředníček.

Chálid Alí v roce 2012 neúspěšně kandidoval na prezidenta v tehdy prvních tzv. demokratických volbách po Mubarakově pádu. Hlasování tehdy vyhrál Muhammad Mursí z islamistického Muslimského bratrstva - později svržený Sísím a jeho vojáky. O křeslo egyptské prezidenta se chtěl Alí ucházet i letos, nakonec oznámil, že z boje odstupuje kvůli neférovým podmínkám. Jak ochránce lidských práv Alí uvedl, úřady zadržely některé z osob, které mu pomáhaly v kampani. Jiné z jeho podporovatelů zase bezpečnostní složky zastrašovaly.

(rj)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: pro článek zatím nikdo nehlasoval

(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.