V roce 2023 mají k Měsíci zamířit první turisté

Prvním vesmírným turistou, který se vydá na oběžnou dráhu kolem Měsíce, bude japonský miliardář Jusaku Maezawa. V pondělí to oznámil šéf americké společnosti SpaceX Elon Musk. Cesta s prvním turistou k Měsíci by se podle agentury Reuters měla uskutečnit v roce 2023.

Kolik peněz dvaačtyřicetiletý japonský podnikatel za cestu zaplatil, zveřejněno nebylo. Maezawa je nejen v Japonsku populární postavou. I za hranicemi své vlasti se proslavil jako nadšený milovník umění. Proto nepoletí sám. V pondělí uvedl, že s sebou k Měsíci vezme pro inspiraci šest až osm umělců, aby pak zaznamenali své vjemy a pocity. Na oběžnou dráhu Měsíce se podívají jako první lidé od sedmdesátých let, kdy Spojené státy americké skončily s vesmírným programem Apollo.  Cestu má umožnit zcela nová, mohutná a opětovně využitelná raketa BFR (Big Falcon Rocket), s níž chce SpaceX v budoucnosti kolonizovat i planetu Mars a na jejíž konstrukci zatím firma pracuje.

Ilustrační foto - wikimedia commons

Bývalý bubeník

Muezawa, bývalý bubeník punkové kapely Switch Style, začal s podnikáním koncem devadesátých let v hudebním průmyslu, kdy si po návratu z cest po USA založil v Japonsku společnost prodávající CD nazvanou Start Today. Základem firmy se stala sbírka hudebních nosičů, které si Maezawa ve Spojených státech amerických koupil. Start Today je nyní mateřskou firmou úspěšného internetového obchodu s oblečením Zozotown, který Maezawa založil v roce 2004. Tržby Zozotownu činily v uplynulém fiskálním roce v přepočtu 890 milionů dolarů. Podle prestižního magazínu Forbes je Maezawa osmnáctým nejbohatším Japoncem, jeho majetek se odhaduje na necelé tři miliardy dolarů.

Vášeň pro obrazy

Maezawa je proslulým milovníkem a sběratelem obrazů. Loni například koupil v aukci za rekordních 110,5 milionu dolarů (asi 2,4 miliardy Kč) obraz amerického umělce Jeana-Michela Basquiata. Nepojmenovaný obraz namaloval Basquiat v roce 1982 a zobrazuje obličej ve tvaru lebky. Zaplacená částka byla nejen nejvyšší cenou, jaká byla dosud zaplacena za Basquiatovo dílo, ale i nejvyšší cenou, jaká kdy zatím byla zaplacena za obraz některého z amerických umělců. Předchozí rekord za rovněž »nepojmenovaný« obraz od Basquiata činil 57,3 milionu dolarů a i tento obraz koupil Jusaku Maezawa, který také vlastní díla dalších velikánů, jako jsou Pablo Picasso, Roy Lichtenstein nebo Andy Warhol. Maezawa plánuje vybudovat umělecké muzeum, do kterého by svou sbírku uměleckých děl umístil. V roce 2012 založil v Tokiu nadaci, jež podporuje mladé umělce.

(ava, čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.8, celkem 4 hlasy.

(ava, čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.