FOTO - archiv

Zjuganov a KPRF proti důchodové reformě

Kolem 10 000 lidí se v sobotu sešlo v Moskvě na protestním mítinku proti plánované důchodové reformě. Akce zorganizovaná komunisty (KPRF), kterou moskevská radnice povolila, byla namířena proti zvýšení důchodového věku, o němž jedná ruský parlament. Demonstrace byly hlášeny i z dalších velkých ruských měst.

Ruská levice využila nepopulárního plánu Kremlu k mobilizaci svých stoupenců, která se částečně odrazila i v několika překvapivě úspěšných výsledcích nedávných komunálních voleb.

Úspěch komunistů ve volbách

V některých velkých městech komunisté posílili své postavení na radnicích, úspěch zaznamenali jejich kandidáti i v gubernátorských volbách na Sibiři a na Dálném východě.

Vládní návrh důchodové reformy původně počítal se zvýšením hranice pro odchod do penze o osm let u žen a o pět let u mužů. Prezident Vladimir Putin, který před lety zvýšení důchodového věku vyloučil, po první vlně protestů už ustupuje a navrhl, aby se důchodová hranice u žen zvýšila jen o pět let.

Návrh teď podle ČTK v parlamentu čeká druhé čtení, které by mělo přijít na řadu již tento týden. Vzhledem k silnému parlamentnímu postavení vládní strany Jednotné Rusko je ale zřejmé, že »reforma« v nějaké podobě nakonec projde.

Loupež století?

Komunističtí řečníci na sobotní demonstraci v Moskvě označovali vládní návrh za »zákon proti všem« a za »loupež století«. Ujišťovali své stoupence, že neustoupí od svého návrhu na uspořádání celostátního referenda o důchodovém věku, který ovšem zatím naráží na procedurální problémy.

Moskevská demonstrace byla součástí celostátní protestní akce zorganizované pod heslem Nedopusťme sociální teror státní moci proti jejímu vlastnímu lidu. K akci se přihlásili účastníci demonstrací v desítkách ruských měst, například v Novosibirsku, Rostově, Omsku, Astrachani nebo Irkutsku. Kreml protestní akce většinou toleruje, téměř všechny sobotní demonstrace podle ruských médií totiž úřady povolily.

(rj)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.4, celkem 20 hlasů.

(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


halonoviny
2018-09-24 15:24
Kerapo, asi proto, že nemáme tak nacionalisticky vymytý mozek jako vy?
Nemůže náhodou Soros i za to, že vašemu sousedovi chcípla kočka?
Prej Aeronet a Svobodné rádio... No to máte pěkné zdroje, jen co je
pravda... R. Janouch
hajek.jiri51
2018-09-24 10:51
Těch 8 let pro ženy je trochu silný tabák. Otazný je ekonomický
rozměr reformy (nebo "reformy"?). Nejdou ale trochu Ti, co ji
odmítají, proti zájmům ruských oligarchů, tedy jejich kapes? Koláč
by se měl dělit spravedlivě. Časem to ovšem takřka vždy
"ujede"! Kam a proč, jsou otázky, které by se měly vyjasnit
prioritně a pochopitelně.
kerapa
2018-09-24 10:27
Tak ruský "komunisté" se snaží rozjet majdan ve vlastní
zemi!??!To jsme to dopracovali- proč se bojí i HaNo napsat pravdu že to
ve skutečnosti žadní komunisté nejsou ale jde o provokatéry placené
Šorošem a dalšími chazarskými židi (viz Aeronet nebo sv.radio)
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.