Lavrov podržel Dayton i Bosnu

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov při páteční návštěvě v Sarajevu podpořil daytonskou mírovou dohodu, která v roce 1995 ukončila válečný konflikt v Bosně a Hercegovině. Podle médií se po setkání s tříčlenným vedením země zároveň vyslovil pro zachování územní celistvosti tohoto balkánského státu.

Lavrov přijel do Bosny dva týdny před prezidentskými a parlamentními volbami. Podle místních médií má být jeho cesta vyjádřením podpory bosenskosrbskému vůdci Miloradu Dodikovi. Lavrov však řekl, že nepřijel, aby někomu radil, jak má volit. Rusko podle něj nemá v úmyslu vměšovat se jakýmkoli způsobem do záležitostí země a výsledky voleb bude respektovat, ať budou jakékoli.

Dodik kandiduje na místo srbského zástupce v tříčlenném předsednictvu Bosny a Hercegoviny, které je kolektivní hlavou státu. Svou kampaň založil na prosazování větší autonomie Republiky srbské (RS), jejímž je nyní prezidentem a která tvoří bosenský stát společně s bosňácko-chorvatskou Federací Bosny a Hercegoviny (FBaH). Jeho konečným cílem je údajně odtržení RS od Bosny.

»Ruské stanovisko je, že k daytonské mírové dohodě není žádná alternativa,« zdůraznil šéf ruské diplomacie na tiskové konferenci, kterou v Sarajevu uspořádal společně se svým bosenským protějškem Igorem Crnadakem. »Podporujeme bosenskou svrchovanost, územní celistvost a úřady dané ústavou oběma entitám (RS a FBaH) a třem konstitutivním národům (Bosňáci, Srbové a Chorvaté),« dodal Lavrov.

Ruský ministr zahraničí v rámci návštěvy Bosny zavítal i do správního centra Republiky srbské Banja Luky, kde hovořil s vedoucími představiteli RS. Podle ČTK tam za ním měl přijet z Bělehradu i srbský ministr zahraničí Ivica Dačič.

(rom)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.3, celkem 10 hlasů.

(rom)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2018-09-24 10:36
Někomu rozeštvávání stůj co stůj náramně vyhovuje. BaH nebude
vyjímkou.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.