Němci proti Erdoganovi

Necelý týden před návštěvou tureckého prezidenta-diktátora Recepa Tayyipa Erdogana vyšly v sobotu v několika německých městech do ulic stovky odpůrců turecké politiky, protestujících proti Erdoganově příjezdu. Ten dorazí na třídenní návštěvu Německa ve čtvrtek.

K protestní akci v řadě velkých měst vyzvala organizace, tvořená mj. kurdskými spolky. Podle policejních údajů demonstrovalo v Berlíně několik stovek lidí, v Düsseldorfu se protestního pochodu účastnilo asi 200 osob, v Bielefeldu stejně jako v Essenu vyšlo do ulic kolem stovky demonstrantů. V Brémách i Hanoveru se do protestní akce zapojila prý jen necelá stovka osob. Transparenty, které nesly, hlásaly mj., že »Erdogan není vítán«.

Turecký autoritářský prezident, který si hraje na novodobého sultána, přiletí nejprve do Berlína a v sobotu bude pokračovat do Kolína nad Rýnem. Právě v těchto městech jsou na pátek a sobotu plánovány mnohem větší protestní akce, počítá se při každé s účasti kolem 10 000 lidí...!

Jasný postoj Die Linke.

Pozvání na státní banket na počest Erdogana, pořádaný německým prezidentem na zámku Bellevue, odřekli zahraničněpolitický mluvčí frakce liberálů (FDP) Bijan Djir-Sarai a poslankyně Die Linke. Sevim Dagdelenová. Oba to v sobotu potvrdili listu Die Welt.

Djir-Sarai zdůvodnil své rozhodnutí tím, že »jako poslanec Spolkového sněmu nemůže (s Erdoganem) sedět u jednoho stolu, zatímco němečtí státní příslušníci sedí v tureckých věznicích a Ankara se stále více vzdaluje demokratickým a lidskoprávním hodnotám«. Dagdelenová pak zdůvodnila svůj krok tím, že »nastavený rámec (Erdoganovy) státní návštěvy s banketem a vojenskými poctami považuje za zcela nepřiměřený«. Místo toho se zúčastní právě protestů proti Erdoganovi.

Německo a Turecko se už několik měsíců snaží o normalizaci vzájemných vztahů, které se mj. kvůli zatýkání německých občanů z politických důvodů propadly na dno. Návštěva tureckého prezidenta má podle ČTK přispět k této normalizaci.

(rj)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4, celkem 4 hlasy.

(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.