Ilustrační FOTO - pixabay

Zcizování tradic

Domorodé umělecké švadleny z mexického státu Chiapas viní španělský oděvní řetězec Zara, že okopíroval jejich tradiční stoleté vzory z blůzek. Informoval o tom ve čtvrtek španělský server eldiario.es. Mexické švadleny si stěžují, že je takto Zara připravuje o živobytí. Vyjádření řetězce, jehož majitelem je španělská firma Inditex, server nepřinesl.

»Existuje ochrana autorských práv na individuální vlastnictví, ale na kolektivní, staré několik století ne. Zákony je nechrání a úřady se o takové případy nezajímají,« vysvětlila serveru eldiario.es Adriana Aguerrebereová, šéfka organizace Impacto, která se snaží pomáhat mexickým uměleckým švadlenám. Od roku 2012 zaznamenala organizace Impacto případy osmi zahraničních oděvních značek, které zkopírovaly tradiční vzory od domorodých obyvatel Mexika ve státech Oaxaca, Hidalgo a Chiapas, aniž přiznaly jejich původ. Také dům Zara podle mexických švadlen ze státu Chiapas už jednou použil bez svolení jejich vzory.

»Dost nás to poškozuje, protože lidé už si nekupují naše halenky, když je mají v obchodech. Přicházíme tak o náš hlavní zdroj živobytí,« uvedla María Mendezová, 39letá matka sedmi dětí. Dodala, že vzory jsou navíc součástí jejich kulturní identity. »Je to od nich neuctivé, protože tyhle výšivky nás učily naše babičky. Vzory se dědí z generace na generaci,« vysvětlila Mendezová. Umělecké švadleny ze státu Chiapas, který je nejchudším státem Mexika, stráví asi 50 hodin vyšitím jedné blůzky. A tu pak prodají za 200 mexických pesos (asi 230 Kč). Zara podobnou halenku vyrobí strojem za několik minut a prodává ji za 599 mexických pesos (téměř 700 Kč), uvedl server eldiario.es.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 5 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.