Ilustrační FOTO - Haló noviny

Hizballáh Asada podrží i nadále

Vůdce radikálního libanonského šíitského hnutí Hizballáh šajch Hasan Nasralláh před týdnem oznámil, že jeho bojovníci zůstanou v Sýrii tak dlouho, jak bude Damašek chtít. Uvedla to agentura Reuters. Hizballáh je v bojích v Sýrii vedle Ruska a Íránu klíčovým spojencem vlády prezidenta Bašára Asada.

»Zůstaneme i po vyřešení situace v Idlíbu. Naše přítomnost tam je spojena s potřebou a svolením syrského vedení,« prohlásil Nasralláh v televizním vystoupení. »Ticho na frontách a menší počet hrozeb... přirozeně ovlivní současný počet (bojovníků Hizballáhu),« dodal s tím, že »nikdo je (ale) nemůže donutit odejít ze Sýrie«.

šajch Hasan Nasralláh. FOTO - Wikimedia commons

Provincie Idlíb na severozápadě Sýrie je poslední větší baštou teroristických oponentů syrské vlády. OSN již varovala před možnou humanitární katastrofou v případě, že syrští vojáci zahájí svůj útok. Ve městě Idlíb, které kontrolují povstalci, nyní totiž žijí tři miliony lidí. Bombardování syrské armády a jejich spojenců nicméně v posledních dnech ustalo a Rusko a Turecko v pondělí oznámily, že v oblasti bude vytvořena demilitarizovaná zóna oddělující bojující strany.

»Závěr (diplomatického úsilí) je dobrý a přijatelný, záleží ale na výsledcích,« uvedl šéf Hizballáhu, který tak potvrdil konstruktivnost šíitských přístupů, a zdůraznil, že je potřeba, aby byla jednotlivá ujednání realizována. Dohodu o vytvoření demilitarizované zóny označil podle ČTK za krok směrem k dosažení politického řešení více než sedm let trvajícího konfliktu.

V reakci na izraelský útok na syrské město Latákíja Nasralláh popřel, že cílem byla dodávka zbraní určených Hizballáhu. »Je to lež. Někdy zasáhnou místa, která nějak souvisejí se zbraněmi, ale množství útoků s tím nemá nic společného,« řekl šéf Hizballáhu. Cílem podobných útoků je podle něj zabránit Sýrii, aby zvýšila své vojenské kapacity.

(rj)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.2, celkem 22 hlasů.

(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.