Vladimirská oblast na mapě. Ilustrační FOTO - Wikimedia commons

Další prohra Jednotného Ruska

Vladimirská oblast, ležící uprostřed evropské části Ruska, se stala dalším regionem, kde kandidát Putinovy vládní strany Jednotné Rusko ve 2. kole prohrál souboj o křeslo gubernátora. Vladimir Sipjagin z uskupení nacionalisty Vladimira Žirinovského získal 57 % hlasů, zatímco dosavadní gubernátorka Svetlana Orlovová 37,5 %.

Hlasování se zúčastnily skoro dvě pětiny voličů, na rozdíl od třetiny v 1. kole. »Volby se odehrály maximálně čistě, není důvod je zrušit,« prohlásil Alexandr Kiněv z ústřední volební komise.

Orlovová se jako gubernátorka podle serveru Newsru.com netěšila velké popularitě vzhledem k absenci velkých projektů v regionu, nízké ekonomické přitažlivosti oblasti i chabým managerským kvalitám. Proslula za to drsnými vyjádřeními: kritiky, píšící otevřeně o situaci v oblasti, označila za klevetníky, banderovce a zahraniční agenty. Nařídila také pořizovat fotografickou dokumentaci žáků a studentů na opozičních demonstracích...

Ilustrační FOTO - Wikimedia commons

Vladimirská oblast se spolu s Chakasií, Přímořským a Chabarovským krajem stala jedním ze čtyř regionů, kde prokremelský kandidát na gubernátora nevyhrál hned v 1. kole. Podle expertů se toto protestní hlasování jeví reakcí na nepopulární rozhodnutí zvýšit věk pro odchod do penze.

V minulých dnech bylo po stížnostech na falšování voleb zrušeno hlasování v Přímořském kraji. V Chakasii na jihu Sibiře prokremelský kandidát volby předčasně opustil.

List Vedomosti napsal, že volební vítězství může Kreml komunistům a nacionalistům ztrpčit. Nově zvolení gubernátoři si prý nepočínali v kampani čestně a »porušovali pravidla politické hry«. Nervozita Kremlu je o to větší, že komunisté Gennadije Zjuganova a nacionalisté Vladimira Žirinovského se v regionech dohodli na koaliční spolupráci, uvádějí Vedomosti.

Zjuganov a Žirinovskij vyzvali prezidenta Vladimira Putina k setkání, které se ale sotva uskuteční, konstatoval list. Státní moc prý bude jejich stranám ztěžovat příští volební klání a nebude s nimi koordinovat rozhodování o hranicích volebních okrsků, píše ČTK. Kreml podobné spekulace ale jasně popřel.

(rom)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.5, celkem 10 hlasů.

(rom)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.