Ilustrační FOTO - pixabay

Řím ignoruje maastrichtská kritéria

Italský plán rozpočtu odporuje evropským pravidlům, postěžoval si v rozhovoru pro list Corriere della Serra místopředseda Evropské komise (EK) Valdis Dombrovskis.

Itálie má nejvyšší dluh ze zemí Evropské unie, její zadlužení činí 130 procent hrubého domácího produktu. Koaliční vláda tvořená pravicovou stranou Liga a protestním Hnutím pěti hvězd nicméně v minulém týdnu rozhodla, že na příští rok navrhne schodek státního rozpočtu 2,4 % HDP. To je třikrát více, než byl cíl předchozí vlády. Stejný deficit plánuje nová vláda také v letech 2020 a 2021.

Podle maastrichtských kritérií, která musejí plnit členové eurozóny, je sice přípustný tříprocentní rozpočtový schodek, ale vzhledem k obrovskému celkovému zadlužení musí Řím plnit celou řadu dalších podmínek.

V současnosti je celkové zadlužení Itálie o 70 procentních bodů (p. b.) vyšší, než dovolují maastrichtská kritéria, která jej stanovují na maximálně 60 % HDP. Země je proto povinna příští rok z tohoto nepoveleného převisu dvacetinu odbourat. Zadlužení by se tedy mělo o 3,5 p. b. snížit, nikoli dále zvyšovat, připomněl týdeník Der Spiegel.

Hotový návrh rozpočtu musí Řím zaslat do 15. října EK do Bruselu. Ta jej následně detailně prozkoumá.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: pro článek zatím nikdo nehlasoval

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.