Pozvání zavánějící harakiri

Tak jsme se dočetli, že polská vláda s podporou prý demokratické opozice, s kterou je údajně v nesmiřitelném křížku, poslala do Washingtonu zvací list pro zřízení trvalé vojenské základny USA v Polsku. Totiž, základním rysem politiky údajně svobodného demokratického Polska je rusofobie. Je to zlá nemoc. Ohrožuje nejen Polsko. Zvláště, když evropští politici až na výjimky zcela zapomněli na spíše ponurou historii a její poučení.

Nebudu psát, kterak Rakousko-Uhersko a Německo rozpoutaly v roce 1914 Velkou (První světovou) válku a jak západní velmoci Velká Británie a Francie si pěstovaly Hitlera a obracely ho na východ (koncem 30. let mu obětovaly mimo jiné Rakousko, Československo, Polsko a další státy, až přivedly německé tanky do Paříže a Winston Churchill musel smutně říci: »Zůstali jsme sami!« Tedy Sovětský svaz nepočítal).

Mám na mysli studenou válku, kterou tentýž Churchill odstartoval svým nechvalným projevem ve Fultonu už v roce 1946. Válku, jejíž základní strategický scénář zněl: západní kapitalistická Evropa a východní socialistická Evropa budou zničeny ve světové jaderné válce, USA zůstanou v zásadě nedotčeny a budou poté diktovat svou vůli celému zbylému světu. Pravda, nepovedlo se, Sovětský svaz již v roce 1949 vyzkoušel svou atomovou bombu a vypuštěním sputniku v roce 1957 dal USA jasně najevo, že prostředky na dopravení jaderných náloží do USA disponuje, ale dál Západ pod vedením USA vedl politiku balancování na hraně světové války. Základní strategie se neměnila: Evropa bude obětována a USA získají světovládu.

Od té doby se mnoho nezměnilo. Snad jen ta rychlost strategických zbraní. Zatímco v 60. letech měla být Evropa zničena v jaderné válce během dvou dnů, dnes by na její zničení stačilo údajně 80 minut. Nepřátelská rusofobní politika USA, válečného paktu NATO a v jeho rámci zejména Polska a pobaltských trpaslíků pokračuje. Zvací dopis pro zřízení trvalé vojenské základny USA v Polsku je její součástí.

Tato politika má ale zásadní vadu. Pokud dojde ke střetu jaderných velmocí, budou prvním terčem vojenské základny nepřítele. Mít je na svém území znamená koledovat si o přednostní zničení. Varšava si ale tuto elementární skutečnost zjevně nepřipouští. Je to prý jen strašení slabochů, zrádných pacifistů, komunistů, Rusů a jiné pakáže. Takže vzhůru na ruského medvěda! Že to Polsko a s ním dost možná celá Evropa nemusí přežít, je prý jen malá vada na kráse.

Jan ZEMAN, zastupitel Prahy 13 a kandidát do zastupitelstva Prahy 13 a hlavního města Prahy


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.5, celkem 26 hlasů.

Jan ZEMAN

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


pelcman.vaclav
2018-10-03 18:55
V Polsku se dostala k moci ta část populace, která je v podstatě
klerofašistická a není to uskupení nové. Jejich počin se dal
očekávat. Nikoho ze sousedů, a především českou republiku, jak se
zdá, nezajímá, že takováto rozhodnutí zatahují do nebezpečí i
sousedy. Kdyby česká vláda byla zástupcem lidu, musela by u polské
vlády (EU) protestovat. A protože se to nestane dá se očekávat, že
ČR čekají pěkné časy (ještě že se toho asi nedožiji). Proto celou
Evropu čeká více než potopa.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.