Ilustrační FOTO - Pixabay

Němci se už obávají hluboké recese

Přední německé výzkumné ústavy varují před příchodem hluboké recese, pokud se vyostří obchodní konflikt se Spojenými státy. Svůj letošní odhad růstu německé ekonomiky snížily na 1,7 procenta z dosavadního odhadu 2,2 %, na příští rok pak na 1,9 % z dvou procent odhadovaných na jaře.

Vyplývá to z jejich společné zprávy, kterou představily v Berlíně. Instituty uvedly, že splnění pohrůžky amerického prezidenta Donalda Trumpa zavést cla na dovoz aut z Evropské unie do USA by vedlo k rušení pracovních míst a k poklesu produktivity a prosperity Německa.

V Německu závisí každé třetí pracovní místo na exportu a vzhledem k rozsahu jeho automobilového průmyslu by jej zavedení cel na automobily zasáhlo velmi těžce. Mezinárodní obchodní klima se podle zprávy od začátku roku již »drasticky zhoršilo«. Trumpovo oznamování a zavádění cel podle institutů vedlo k celosvětové spirále směrem k většímu protekcionismu.

Další překážku příštího hospodářského růstu Německa spatřují ústavy v situaci na trhu práce. Německé firmy jen s obtížemi shánějí zaměstnance a jejich nedostatek podle odhadu způsobí další nárůst mezd. Zatímco míra nezaměstnanosti by se měla z 5,2 % odhadovaných pro letošek příští rok snížit na 4,8 % a v roce 2020 na 4,5 %, měly by tarifní platy letos vzrůst o 2,6 % a v příštích dvou letech o 2,7 %. Ve skutečnosti by si zaměstnanci mohli domů odnést ještě více, protože firmy je lákají nejrůznějšími dalšími pobídkami.

Jako na hrozbu pro německou ekonomiku instituty nahlížejí i na měnovou krizi v Turecku a v Argentině, možnou dluhovou krizi v Itálii a rovněž na možnost, že Británie opustí EU bez dohody.

Na německou ekonomiku je navázána i dlouhá řada českých firem.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.9, celkem 14 hlasů.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2018-10-04 08:35
Krize, nebo co jiné je recese, jsou , byly a budou cyklické. Ať si Zeman
říká v tomto směru co chce. Jako němečtí ekonomičtí ocásci se
máme na co těšit. Už to vidím, jak za nás budou obětavě bojovat.
jirichmelarcik
2018-10-03 12:41
protože je jich na jedno koště padesát, ale na kvalifikovaného
imigranta, vhodného pro práci, nenarazíš!
Gartouzek
2018-10-03 01:28
Německé firmy jen s obtížemi shánějí zaměstnance? Tak proč
nezaměstnávají migranty, které vítali?
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.