Ilustrační FOTO - Pixabay

Dovoz obráběcích a tvářecích strojů stoupá rychleji než jejich vývoz

Vývoz obráběcích a tvářecích strojů z České republiky za loňský rok klesl o více než tři procenta na 14,8 miliardy korun. V prvních dvou čtvrtletích letošního roku už ale opět roste, vyplývá z údajů Svazu strojírenské technologie.

Největší pokles, a to o pětinu, zaznamenaly stroje pro vrtání, frézování a řezání závitů. Naopak na více než dvojnásobek vzrostl vývoz jiných tvářecích strojů k opracování kovů. Největší objemy vývozu směřovaly do Německa, téměř třetina veškerého zboží. Dalšími největšími odběrateli byly Čína s podílem devět procent a Slovensko s téměř osmi procenty.

Dovoz loni rostl o 17 % na 13,2 mld. Kč, a to u všech typů strojů. Největším dodavatelem je Německo s podílem přesahujícím 35 %. Na druhém místě byl loni dovoz z Japonska s podílem téměř 11 % a na třetím z Itálie s podílem 8,5 %.

Podle nejnovějších dat rostl vývoz ve 2. čtvrtletí meziročně o 19 %, v 1. čtvrtletí to bylo dokonce o 26 %. Stále jde nejvíce vývozu do Německa, trvale přesahuje 30 %. Na druhém a třetím místě zůstávají jako za celý loňský rok Čína a Slovensko.

Dovoz rostl výrazně v 1. čtvrtletí (o 35 %), ve druhém už mírněji (o 13 %). Německo se na něm podílelo opět více než třetinou. Stejně tak zůstávají na druhém a třetím místě jako loni Japonsko a Itálie.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 2 hlasy.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.