Ilustrační FOTO - Pixabay

Ziskovost podniků v ČR zůstává nadprůměrná

Tuzemská ekonomika zpomalila ve druhém čtvrtletí meziroční růst na 2,4 procenta ze 4,1 % v 1. kvartálu. Zpřesněný odhad zveřejnil Český statistický úřad. Tempo růstu HDP zůstalo v případě 2. čtvrtletí stejné jako v odhadu z konce srpna, statistici ale o desetinu procentního bodu snížili růst v 1. čtvrtletí. Mezičtvrtletně rostl HDP o 0,7 %.

Vykázaný meziroční růst je nejslabší od 4. čtvrtletí 2016. Důvodem podle hlavního ekonoma Generali Investments CEE Radomíra Jáče je, že česká ekonomika se potýká se zpomalením hospodářského růstu na hlavním exportním trhu, kterým je eurozóna.

Úhrn peněžních a nepeněžních příjmů domácností oproti předchozímu čtvrtletí vzrostl o 1,4 %, meziroročně o 2,7 %. Zvýšila se i reálná spotřeba na obyvatele a vrostla míra úspor (na 9,8 %). »Míra investic domácností zůstala na stejné úrovni jako v předchozím čtvrtletí,« uvedl ředitel odboru národních účtů ČSÚ Vladimír Kermiet.

V absolutních číslech dosahoval průměrný měsíční příjem domácností na obyvatele 26 065 Kč, zatímco měsíční spotřeba na obyvatele činila 24 213 Kč. Průměrný měsíční příjem ze zaměstnání byl ve 2. čtvrtletí 32 878 Kč, ve srovnání s předchozím kvartálem se reálně zvýšil o 1,8 %, meziročně o šest procent.

Míra zisku nefinančních podniků byla 46,9 %, což je o jeden procentní bod (p. b.) méně než v předchozím čtvrtletí a o 2,5 p. b. méně než před rokem. »Zůstala i tak nadprůměrná, neboť dle dostupných údajů Eurostatu se průměrná míra zisku nefinančních podniků za EU dlouhodobě pohybuje okolo 40 %,« uvedl ČSÚ. Celkové mzdové náklady nefinančních podniků vzrostly meziročně o 9,4 %. Míra investic dosáhla 28,9 %, meziročně tak byla vyšší o 0,6 p. b.

Z regionálního hlediska je meziroční růst HDP ve 2. čtvrtletí podle portfolio manažera NN Investment Partners Michala Špačka jen o něco vyšší než v sousedním Německu. Tam HDP vzrostl o 2,3 %. Je ale nižší než v Polsku (5,1 %), Maďarsku (4,8 %) i na Slovensku (4,2 %).

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 2 hlasy.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.