Ilustrační FOTO - Pixabay

Ve splatnosti faktur vede Slovensko

Se zpožděnými platbami se setkalo 90 procent tuzemských firem, průměr v regionu střední a východní Evropy je 81 %. Splatnost faktur ale tuzemské podniky nastavují na 44 dní, což je po Slovensku nejkratší doba v regionu. Vyplývá to z aktuálního průzkumu společnosti Atradius, která se zaměřuje na pojištění pohledávek.

Na úvěr se uskutečňuje v České republice 42 % všech prodejů, což je o procento méně než v předchozím roce. Průměrná doba splatnosti pohledávek je u nás nižší než ve většině zemí v regionu. V roce 2018 klesla na 44 dní (o dva dny méně než v roce předcházejícím), což je po Slovensku druhé nejnižší číslo ve střední a východní Evropě. Podle průzkumu více než 74 % firem neočekává, že by se splatnost jejich pohledávek v následujícím roce prodloužila.

Splatnost faktur pro firemní zákazníky nastavují české firmy vůbec nejkratší v regionu. Pro domácí odběratele jde v průměru o 25 dní (o den méně než v roce 2017), pro zahraniční odběratele 31 dní (o dva dny méně než v předchozím roce).

Ačkoli se s výjimkou Turecka a Maďarska firmy ve střední a východní Evropě setkávají se zpožděnými platbami méně často než v roce 2017, jejich následky podle průzkumu pociťuje většina z nich. Časté zpožděné platby eviduje 80,7 % firem v regionu (proti 83,7 % v roce 2017), po splatnosti je zhruba 36 % všech pohledávek (o pět bodů méně než v předcházejícím roce).

Zpožděné platby se objevují jak u domácích, tak zahraničních odběratelů. V případě tuzemských firem ale průměrné zpoždění vzrostlo o jeden den na 16 dnů po splatnosti, v případě zahraničních odběratelů naopak oproti roku 2017 o tři dny kleslo (na 13 dní). Důvodem pro zpoždění plateb je v ČR vedle druhotné platební neschopnosti především to, že tuzemské firmy využívají neuhrazené faktury jako formu financování.

»Nedobytné pohledávky tvoří v ČR pouze 0,9 %, častěji jde přitom o domácí odběratele, především z oblasti stavebnictví, zboží dlouhodobé spotřeby nebo služeb. Důvodem je většinou bankrot odběratele, nemožnost jeho dohledání, případně příliš vysoké náklady na vymáhání pohledávky,« uvedla ředitelka pojišťovny Markéta Stržínková.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: pro článek zatím nikdo nehlasoval

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.