Ilustrační FOTO - Haló noviny

Rosatom nabízí minimálně poloviční podíl českých firem na výstavbě nových bloků

Ruská korporace pro atomovou energii Rosatom představila své kompetence v oblasti výstavby nových jaderných bloků během Business dne Ruské federace, který proběhl 2. října v rámci Mezinárodního strojírenského veletrhu v Brně.

»Za posledních 11 let Rosatom spustil 13 nových bloků,« uvedl Leoš Tomíček, viceprezident pro jaderné projekty Rusatom Overseas (společnost ze struktury Rosatomu zodpovědná za propagaci integrované nabídky výstavby nových jaderných bloků a center jaderného výzkumu a technologií na mezinárodním trhu). Pokud se Česká republika rozhodne stavět nové jaderné bloky za účasti českého průmyslu, bude možné, aby míra lokalizace, tedy podílu tuzemských firem na výstavbě, překročila 50 procent. Tyto závěry byly získány během přípravy nabídky do zrušeného tendru na rozšíření JE Temelín a vychází ze širokých zkušeností Rosatomu s lokalizací v zahraničních projektech v Číně a Indii a z dlouholetých zkušeností s dodávkami českého průmyslu. V současnosti Rosatom realizuje projekty na výstavbu 42 nových bloků ve 12 zemích světa (z toho šest bloků připadá na Rusko).

»Při odhadu možné míry lokalizace výstavby nových bloků v ČR vycházíme z našich dobrých zkušeností s českými dodavateli. Ti se účastní velké řady projektů, které realizujeme po celém světě. České firmy mají díky dlouholeté spolupráci zkušenosti s ruskými normami a standardy a některé dokonce patří mezi naše tradiční dodavatele,« řekl Tomíček.

V prezentaci se Tomíček věnoval také aktuálnímu postupu v projektech, které jsou v pokročilé fázi realizace v Rusku i v zahraničí. Patří mezi ně i jaderná elektrárna Novovoroněžská II, první provozovaná elektrárna generace III+ na světě - její první blok byl uveden do provozu v únoru 2017. Dále jsou realizovány projekty v Bělorusku, Číně, Indii, Bangladéši, Íránu a dalších zemích. Důraz Tomíček kladl na projekty geograficky blízké ČR, jako je Hanhikivi ve Finsku, Paks v Maďarsku a Akkuyu v Turecku.

Rosatom spojuje více než 340 podniků, ve kterých pracuje přibližně 262 tisíc lidí. Je to jediná korporace na světě, jejíž součástí jsou podniky kompletního jaderného cyklu - od těžby, zpracování a obohacování uranu přes projektování a výstavbu jaderných elektráren, výrobu paliva až po vyřazování jaderných zařízení z provozu a nakládání s radioaktivními odpady a použitým jaderným palivem včetně jeho přepracování.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.3, celkem 8 hlasů.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.