Mike Pompeo. FOTO - wikimedia commons

Pompeo vyslechl v Číně ostrou kritiku

Čínský ministr zahraničí Wang I při setkání se svým americkým protějškem Mikem Pompeem v Pekingu odsoudil Spojené státy za stupňující se obchodní spory s Čínou, jejich vstřícnost vůči Tchaj-wanu a »bezdůvodnou kritiku čínské domácí i zahraniční politiky«.

Šéf americké diplomacie Pompeo podotkl, že Washington a Peking spolu v mnohém nesouhlasí, důležité však je, že si vzájemně naslouchají.

Spojené státy na konci září začaly uplatňovat desetiprocentní clo na dovoz čínského zboží v objemu 200 miliard dolarů (4,49 bilionu Kč) ročně a od ledna chtějí tento poplatek zvýšit na 25 %. Čína v reakci zavedla své celní poplatky.

Vedle obchodních záležitostí jsou oba státy v současné době ve sporu ohledně čínské militarizace ostrovů v Jihočínském moři a kvůli prodeji amerických zbraní na Tchaj-wan. Peking považuje Tchaj-wan za svou provincii a zakazuje jakékoli oficiální kontakty mezi ostrovem a ostatními zeměmi. Washington a Tchaj-pej ale udržují čilé neoficiální styky a Spojené státy nadále dodávají Tchaj-wanu zbraně. Koncem září ministerstvo zahraničí USA schválilo Tchaj-wanu možný prodej náhradních dílů na stíhačky F-16 a další vojenské letouny v hodnotě 330 milionů dolarů (7,39 miliardy Kč).

»V poslední době americká strana neustále stupňovala obchodní spory s Čínou, kromě toho také podnikla řadu kroků týkajících se tchajwanské otázky, které porušují práva Číny, a vystoupila s bezdůvodnou kritikou čínské domácí a zahraniční politiky,« řekl Wang novinářům při společné tiskové konferenci s Pompeem. »Považujeme to za přímý útok na naši vzájemnou důvěru,« podotkl Wang s tím, že jednání Washingtonu »vrhlo stín na čínsko-americké vztahy«.

»Žádáme, aby americká strana přestala podnikat tyto chybné akce,« dodal. Pompeo přicestoval do Číny poté, co se o víkendu v KLDR setkal s tamním vůdcem Kim Čong-unem, s nímž hovořil o naplňování severokorejského slibu odstranění zbraní z Korejského poloostrova. Jedním z hlavních cílů Pompeovy návštěvy Pekingu je informovat Čínu o výsledcích jednání americké delegace v KLDR.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 24 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.