Ilustrační FOTO - Pixabay

Postižení potřebují pomoci

Neutrálně se dnes kabinet postavil k návrhu, podle kterého by mohl narůst příspěvek státu handicapovaným na takzvané zvláštní pomůcky až na půl milionu korun.

»Současná realita u zmíněných pomůcek je taková, že buď žadatel získá nějaký další příspěvek na pořízení od některé z nadací, nebo si prostě tuto pomůcku nemůže dovolit,« vysvětlila jedna z předkladatelek návrhu, poslankyně a stínová ministryně práce a sociálních věcí KSČM Hana Aulická Jírovcová.

Poslankyně a stínová ministryně práce a sociálních věcí KSČM Hana Aulická Jírovcová.

Pokud by zákonodárci předlohu schválili, státní příspěvek by vzrostl o 100 000 korun na půl milionu korun. Novela počítá s také s rozšířením okruhu lidí, kteří mají nárok na dotaci na takzvané zvláštní pomůcky, jde například o šikmé a svislé zvedací plošiny.

Novinkou v systému by v případě schválení novely bylo, že by na dotaci měli nárok i lidé s těžký omezením pohyblivosti kvůli postižení cév v nohách a kvůli oběhové nedostatečnosti při onemocnění srdce a lidé s prokázaným těžkým poškozením plicních funkcí. Dotace by mohla zahrnout podle novely například plošiny, rampy, schodišťové sedačky a elektrické skútry.

Podle Aulické Jírovcové postižení, na něž by se měl zákon nově vztahovat, se bez pomůcek neobejdou. Rozpočtové dopady novely odhadla na 73 milionů korun.

O návrhu nyní rozhodne Sněmovna, diskuse se dá očekávat o kvalifikaci některých chorob a výši dopadů na rozpočet.

(ste)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.7, celkem 6 hlasů.

(ste)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


jiri.suchanek
2018-10-12 16:29
Ekonomika šlape, daří se nám a ceny spousty věcí potřebných k
životu rostou a rostou taky, stejně jako naše ekonomika i ego těch, kdo
ji řídí. Tudíž je správné myslet taky na osoby invalidní či jinak
postižené.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.