Ilustrační FOTO - Pixabay

Zdražování energie přichází v době, kdy globální ekonomika již ztrácí dynamiku

Mezinárodní agentura pro energii (IEA) vyzvala Organizaci zemí vyvážejících ropu (OPEC) a další přední producenty, aby zvýšili těžbu této suroviny. Výkonný ředitel IEA Fatih Birol zároveň v rozhovoru s agenturou Bloomberg uvedl, že vysoké ceny poškozují světovou ekonomiku. IEA ale podle něj teď neuvažuje o tom, že by využila svých strategických rezerv ropy.

»Tu riskantní situaci bychom měli všichni vidět, trh s ropou už vstupuje do červené zóny,« uvedl Birol. Drahá energie se podle něj vrátila ve špatném čase, kdy globální ekonomika ztrácí dynamiku. »Skutečně potřebujeme více ropy,« řekl.

Ceny ropy se začátkem října v Londýně vyšplhaly nad 85 dolarů za barel, což je nejvyšší úroveň za čtyři roky. Důvodem jsou jednak obavy z dopadů amerických sankcí na íránský ropný průmysl, ale také obavy z chronických výpadků těžby ve Venezuele způsobovaných především sabotážemi řízenými z USA. Obchodníci se také obávají, že Saúdská Arábie, která je největším členem OPEC, nejedná dostatečně rychle nebo nemá dostatečné kapacity, aby propad nabídky vyrovnala.

Růstem cen podle Birola nejvíce trpí ekonomiky rozvíjejících se zemí, především Indie, které se už tak potýkají s oslabováním měn a dopady obchodních sporů ve světě. S ohledem na propad rupie indičtí spotřebitelé ve skutečnosti platí takové ceny, jako kdyby barel ropy stál přes 100 USD.

»Pokud nedojde k žádným zásadním krokům ze strany klíčových výrobců, tak letošní čtvrté čtvrtletí bude velmi náročné,« řekl Birol. Těžba ropy ve Venezuele je ve volném pádu a už »velmi brzy« může spadnout pod jeden milion barelů denně (b. d.), upozornil šéf IEA. Export z Íránu klesá rychleji, než kdokoli předpokládal. Řada předních odběratelů zastavila nákupy ještě před příchodem amerických sankcí, které mají začít platit 4. listopadu.

Aby vyrovnala výpadek na trhu a zmírnila růst cen, zvýšila Saúdská Arábie těžbu na téměř rekordních 10,7 mil. b. d. Jakkoli země neustále opakuje, že učiní vše nezbytné k odvrácení nedostatku nabídky na trhu, na schůzce OPEC minulý měsíc signalizovala, že těžbu zvýší jedině tehdy, když bude zřetelné, že je zapotřebí více suroviny.

Vzhledem k tomu, že těžba ropy v Saúdské Arábii dosahuje bezprecedentní úrovně, není jisté, nakolik ji země může zvýšit. Birol řekl, že Saúdové by ji mohli zvýšit až na 11 mil. b. d.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.8, celkem 20 hlasů.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2018-10-15 09:29
Taky ekologie - neekologie. Snižme produkci skleníkových plynů-zvyšme
těžbu ropy!
jirichmelarcik
2018-10-14 16:51
Ruská státní pokladna pookřeje embargo- ne embargo!
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.