Summit potvrdil soudržnost V4

Ve slovenských Tatrách včera skončila dvoudenní schůzka nejvyšších představitelů ČR, SR, Maďarska a Polska, jejichž země tvoří tzv. visegrádskou čtyřku (V4). Prezidenti se shodli v podpoře myšlenky Evropské unie, na závěrečné tiskové konferenci byly ovšem patrné jejich rozdílné přístupy k Rusku. Prezidenti SR a Polska obhajovali sankce, které EU uvalila na Rusko kvůli Krymu, český a maďarský prezident postup EU nekomentovali.

Po jednání s kolegy Miloš Zeman na tiskové konferenci kritizoval pokusy EU o zasahování do vnitřních záležitostí zemí V4, které jsou podle něj zbytečné a vedou k odcizení vůči ostatním státům EU. Nepřímo tak reagoval na doporučení (pk)parlamentu, aby země EU zahájily proti Budapešti řízení kvůli vážnému ohrožení unijních hodnot. »Setkání potvrdilo kromě jiného soudržnost V4, máme-li v rámci EU cokoli prosadit. Dohromady jsme silní. Izolovaně toho moc prosadit nedokážeme,« řekl prezident ČR. Díky soudržnému postoji V4 se podle něj podařilo eliminovat otázku migračních kvót, tedy přerozdělování migrantů v rámci EU na základě povinných kvót. Postoj V4 při migraci obhajoval maďarský prezident János Áder a jeho polský kolega Andrzej Duda. Duda kritizoval rozšíření plynovodu Nord Stream, který přivádí zemní plyn z Ruska po dně Baltského moře do SRN. Tato trasa obejde Ukrajinu.

Slovenský prezident Andrej Kiska poukázal na potřebu »vzájemné empatie v EU, aby si jednotlivé země naslouchaly. Každá má svou historii, své problémy a v mnoha ohledech i jiný pohled na Unii,« uvedl Kiska. Zdůraznil, že prezidenti V4 považují EU za úžasný projekt. Upozornil na nárůst populismu, extremismu, xenofobie či národního egoismu v Evropě. Zdůrazňoval potřebu pomoci sociálně nejzranitelnějším skupinám obyvatel. Zeman se v této souvislosti vyslovil pro vyšší minimální mzdu s cílem motivovat lidi k práci a také pro redukci sociálních dávek, aby nevznikla »početná skupina těch, kteří dávají přednost žití ze sociálních dávek před prací«. Kiska a Duda na tiskové konferenci obhajovali sankce, které EU uvalila na Rusko v roce 2014 kvůli připojení se poloostrova Krym k Rusku na základě právoplatného referenda. EU tento akt označuje za anexi. Duda sankce označil za nejmírnější prostředek, který bylo možné použít. Zeman, patřící v EU k hlasitým kritikům protiruských sankcí, před médii uvedl, že protiruské sankce nebyly tématem summitu V4.

(ava, čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.8, celkem 8 hlasů.

(ava, čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.