Vánoční kapři kvůli suchu podraží

Rybářství Třeboň navrhuje velkoobchodním odběratelům koncovou cenu při vánočním prodeji u stánků kolem 100 korun za kilogram kapra a 110 korun za výběrového. Meziroční nárůst je sedm až deset procent, kvůli vyšším výrobním nákladům.

Sdělil to předseda představenstva společnosti Fish Market Rudolf Provázek. Hlavní příčinou vyšších nákladů je podle něj sucho. »Začalo v loňském roce a letos kulminuje. Jsou regiony, jako západočeský, východočeský, Jihomoravský kraj, kde jsou problémy ještě daleko větší než v jihočeském regionu. To se projeví na ceně. Na základě toho, co se odehrálo letos - sucho, vyšší cena obilí, problémy s kyslíkem, rybáři nemohli krmit - doporučujeme koncovou cenu našim velkoobchodním odběratelům na stánku na vánoční prodej okolo 110 Kč výběr a 100 Kč za (nevýběrového) kapra. Je tam meziroční nárůst zhruba o sedm až deset procent a to odpovídá situaci, jaká je,« řekl Provázek.

Ceny se budou lišit podle regionu. Nejnižší budou v jižních Čechách, kde se ryba produkuje, v dalších krajích poroste cena kvůli dopravě.

Fish Market je výhradním prodejcem živých ryb a výrobků z ryb holdingu Rybářství Třeboň. Hlavním artiklem je živá ryba, především kapr šupinatý a lysý. Přibližně 75 % produkce ryb vyváží do Evropy, 25 % jde na domácí trh převážně před Vánoci.

Rybářství Třeboň, největší producent sladkovodních ryb v Evropě, chce na podzim vylovit z 250 rybníků 2200 tun ryb, hlavně kaprů. Při podzimních výlovech bude na hrázích kilogram ryb prodávat za 85 Kč a 92 Kč, meziročně o 10 Kč dráž. Rybářství Třeboň se podílí na tuzemské produkci ryb 15 až 18 %. Roční produkce činí asi 3200 tun, z toho tvoří 90 % kapr. Společnost hospodaří na 440 rybnících o výměře 8000 hektarů.

(ici)

ILUSTRAČNÍ FOTO – archiv Haló novin


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: pro článek zatím nikdo nehlasoval

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.