Ilustrační FOTO - Pixabay

Z potravin zdražuje nejvýrazněji zelenina

Zelenina na pultech obchodů proti loňsku podražila. Cena mrkve stoupla o polovinu, rajčata a brambory jsou dražší o 15 procent. Více peněz lidé platí také za pivo a víno. Naopak levněji zákazníci letos pořídí ovoce, ale také máslo a cukr, který je o třetinu levnější.

Vyplývá to z aktuálních průměrných cen zveřejněných Českým statistickým úřadem.

Nejvýraznější nárůst ceny zaznamenali statistici u mrkve, která meziročně zdražila o 53 % a zákazníci za kilogram letos platí 20,34 Kč. Loni to bylo přes 13 Kč. Rajčata podražila o osm korun na 60,68 Kč/kg. O dvě koruny na kilogramu jsou dražší také brambory, průměrná cena je nyní 15,54 Kč/kg. Český bramborářský svaz tento týden uvedl, že brambor bude letos kvůli suchu méně. Až spotřebitelé vyčerpají tuzemskou úrodu, budou se v České republice prodávat brambory dovozové, což povede k nárůstu ceny.

Kromě zeleniny se proti loňsku zvýšila i cena piva a vína. Pivaři si za půllitrovou lahev piva připlatí 70 haléřů, milovníci vína dají za sedmičkovou lahev vína o šest korun více než před rokem. V řeznictvích je proti loňsku dražší kuřecí a hovězí maso.

Pokles ceny statistici zaznamenali především u ovoce. Proti loňsku jsou o desetinu levnější jablka a banány, nepatrně zlevnily i pomeranče. Téměř o třetinu zlevnil cukr, nyní se v obchodech prodává v průměru za 13,91 Kč/kg.

Cena másla je nyní hlavně díky vysoké srovnávací základně o sedm procent nižší než před rokem. Za čtvrtkilový balíček zákazníci zaplatí 56,25 Kč, zatímco loni touto dobou cena atakovala maxima na 60,50 Kč. Od loňského října pak cena másla pozvolna klesala až na dubnových 46 Kč za 250 gramů, od té doby opět postupně stoupá.

Statistici takto každý měsíc sledují 26 položek. Pokud se ceny všech sledovaných potravin sečtou, vyjde tento nákupní koš nejdráž obyvatele Libereckého kraje. Za všech 26 položek zaplatí 1686 Kč, zatímco v nejlevnějším Moravskoslezském kraji to je o 76 Kč méně. Praha je po Pardubickém a Jihomoravském kraji čtvrtá nejdražší.

(ici)

ILUSTRAČNÍ FOTO – coach.nine.com.au


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 1 hlas.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.