Ilustrační FOTO - Pixabay

Dvacetiletá společnost ČEPS bilancovala

Provozovatel energetické přenosové soustavy ČEPS v posledních letech investuje do modernizace sítí kolem čtyř miliard korun ročně. Vyplývá to z údajů firmy. Na podobné úrovni se mají pohybovat výdaje na obnovu, modernizaci a rozvoj soustavy také v příštích letech, přesná výše vynaložených peněz bude podle ČEPS záviset na rychlosti povolovacích řízení. Zatím nejvíc, 5,7 mld. Kč, investovala společnost v roce 2015, letos mají investice činit asi 3,8 mld. Kč. ČEPS vznikl před 20 lety, v roce 1998, vyčleněním ze společnosti ČEZ.

Mluvčí společnosti Hana Klímová řekla, že během 20 let firma uskutečnila kompletní modernizaci svých sítí na napěťové hladině 220 kilovoltů (kV), která se týkala všech 1909 kilometrů tohoto vedení. ČEPS podle ní také zmodernizoval všechny rozvodny s napěťovou hladinou 420 kV a několik nových jich postavil.

»Od roku 2010 se ve větší míře rozběhla také modernizace linek s napětím 400kV. Tato modernizace se uskutečnila u linek V400 (Čechy střed - Týnec nad Labem), V452 (Bezděčín - Neznášov). V současnosti je v realizaci modernizace linky V404 (Nošovice - Slovensko Varín) a V402 (Krasíkov - Prosenice),« uvedla Klímová.

Významnou akcí podle ní bylo také zdvojení vedení 400 kV V410 z Vyškova do rozvodny Čechy - Střed. Aktuálně společnost zdvojuje vedení také v úseku Slavětice - Rakousko u Jaderné elektrárny Dukovany. »Celkově bylo v napěťové hladině 400kV k dnešnímu dni postaveno 299,2 km nových linek a zmodernizováno dalších 202,2 km sítí,« dodala mluvčí.

Dohromady nyní ČEPS udržuje, obnovuje a provozuje 42 rozvoden se 75 transformátory a vedení o celkové délce přes 5600 km - 3724 km s napěťovou hladinou 400 kV a 1909 km s napěťovou hladinou 220 kV.

Klímová upozornila, že řada investic, které společnost plánuje do budoucna, nebo už je realizuje nyní, je zařazena do takzvaných evropských projektů společného zájmu. »Jde o záměry, které Evropská unie vyhodnotila jako prioritní a zásadní pro splnění svých závazných evropských klimatických cílů i cílů spojených s bezpečností provozu celé propojené evropské soustavy. Jedním z těchto cílů je například dosažení alespoň desetiprocentního propojení evropských energetických soustav vůči instalovanému výkonu,« uvedla mluvčí.

K významným investičním záměrům, které jsou zároveň zařazeny mezi projekty společného zájmu, patří podle ní například rekonstrukce a rozšíření elektrické stanice Kočín v jižních Čechách. »Jde o významný uzel české přenosové soustavy, který zajišťuje vyvedení výkonu současné Jaderné elektrárny Temelín. Projekt modernizace rozvodny byl zahájen v roce 2017, jeho dokončením je plánováno v roce 2023. Do budoucna počítá i s možností připojení nového jaderného bloku či bloků, pokud padne rozhodnutí o jejich výstavbě,« dodala Klímová.

Sto procent akcií ČEPS vlastní přes ministerstvo průmyslu stát. V první pololetí letošního roku firma zvýšila meziročně zisk před zdaněním o 42,9 procenta na 2,15 mld. Kč. Celkové výnosy vzrostly o pětinu na 10,4 mld. Kč.

(ici)

ILUSTRAČNÍ FOTO – archiv Haló novin


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 2 hlasy.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.