Ilustrační FOTO - Pixabay

USA: deficit roste rychleji než ekonomika

Rozpočtový schodek Spojených států ve fiskálním roce 2018 vzrostl o 113 miliard dolarů na 779 mld. UDS (zhruba 17,4 bilionu korun). Dosáhl tak nejvyšší úrovně od fiskálního roku 2012. Vyplývá to z údajů amerického ministerstva financí. Fiskální rok v USA končí 30. září.

Na rozpočtové příjmy mělo v uplynulém fiskálním roce negativní dopad rozsáhlé snížení daní. K růstu rozpočtového deficitu velkou měrou přispěly rovněž stoupající náklady na správu státního dluhu, napsala agentura Reuters.

Pokračující růst rozpočtového deficitu vyvolává obavy ohledně udržitelnosti státního dluhu USA přesahujícího 21,5 bil. USD. Ministerstvo financí tento měsíc oznámilo, že ve fiskálním roce 2018 zaplatilo na úrocích rekordních 523 mld. USD, uvedla agentura Bloomberg.

Rozpočtový schodek dosáhl 3,9 procenta hrubého domácího produktu (HDP) ve srovnání s 3,5 % HDP v předchozím fiskálním roce. Rozpočtové příjmy zůstaly navzdory pokračujícímu růstu americké ekonomiky bez větších změn, zatímco rozpočtové výdaje se zvýšily o zhruba tři procenta.

V USA začátkem letošního roku vstoupilo v platnost rozsáhlé snížení daní prosazované prezidentem Donaldem Trumpem, které podpořilo růst americké ekonomiky. Trumpova administrativa původně slibovala, že zrychlený hospodářský růst vykompenzuje negativní vliv nižších daňových sazeb na rozpočet. »Rozpočtová čísla velmi jasně ukazují, že rychlejší hospodářský růst nezabránil zvyšování deficitu,« konstatoval Marc Goldwein z Výboru pro zodpovědný federální rozpočet, což je skupina prosazující snižování rozpočtových schodků.

Analytik William Gale z washingtonského ústavu Brookings Institution uvedl, že Trumpova administrativa a americký Kongres snížením daní v době relativně silného hospodářského růstu »nejenže promarnily příležitost začít řešit rozpočtové problémy, ale ve skutečnosti tyto problémy zvýšily«.

Administrativa prezidenta Donalda Trumpa předpokládá, že v novém fiskálním roce rozpočtový schodek překročí hranici bilionu dolarů. Měl by se tak vrátit do blízkosti deficitu 1,1 bil. USD z fiskálního roku 2012, napsala agentura AP.

K růstu rozpočtového deficitu přispívají rovněž stoupající úrokové sazby, které zvyšují náklady vlády na správu státního dluhu. Trump minulý týden ostře kritizoval americkou centrální banku Fed, která podle něj zvyšuje své úrokové sazby příliš rychle.

Ve čtvrtečním rozhovoru s televizí Fox News označil Trump zvyšování úroků za »směšnou« politiku, která jeho administrativě zvedá náklady na financování státního dluhu. »Platím vysoké úroky kvůli našemu Fedu. A byl bych rád, kdyby náš Fed nebyl tak agresivní, protože si myslím, že dělají velkou chybu,« prohlásil.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 6 hlasů.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


jirichmelarcik
2018-10-17 20:30
Jaképak zle. USA, na rozdíl od zbytku světa, si mohou natisknout US
Dolarů kolik je libo. My a ostatní jim pak dluh zaplatíme. Mají to
hezky nastavené.
fronda
2018-10-17 19:21
To my v ČSSR jsme pravidelně mívali vyrovnaný rozpočet. Komunisti
hospodaří zodpovědně.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.