Ilustrační FOTO - Pixabay

Zmařená zakázka Siemensu ukazuje, proč šli Američané válčit do Iráku

Naděje německého průmyslového konglomerátu Siemens na velkou zakázku v Iráku zmařila administrativa prezidenta Donalda Trumpa, která intervenovala za domácího rivala General Electric (GE). S odvoláním na zdroje obeznámené se situací o tom informoval list Financial Times (FT).

V posledních týdnech se zdálo, že Siemens je těsně před uzavřením kontraktu za 15 miliard dolarů (335 mld. Kč) na dodávku zařízení pro elektrárnu o kapacitě 11 gigawattů.

Trumpova administrativa však podle zdrojů FT vyvinula tlak na iráckou vládu a Bagdádu připomněla, že od invaze, která v roce 2003 přinesla pád Saddáma Husajna, v zemi zemřelo na 7000 Američanů. Nyní se čeká, že GE bude mít na kontraktu podstatný podíl.

Americká a irácká vláda již podepsaly nezávazné memorandum o porozumění, které definuje, jak budou spolupracovat na produkci ropy a zemního plynu a také při výrobě elektrické energie.

Podle zdroje FT, který memorandum viděl, Spojené státy plánují nabídnout finance a pojištění americkým firmám, které budou podnikat v iráckém energetickém sektoru. To GE pomůže získat kontrakt.

Irácká vláda usiluje o podporu Trumpovy administrativy ohledně dovozu plynu z Íránu. Podle Michaela Rubina z organizace American Enterprise Institute Irák vyrábí 35 až 40 procent elektřiny spalováním íránského plynu a vláda se obává, že by začátkem listopadu, kdy vstoupí v platnost americké sankce vůči Íránu, mohl být tento dovoz pokutován. Rubin však očekává, že USA přijmou pragmatický přístup, který irácké vládě umožní dodávky udržet a vyhnout se prudkému nárůstu výpadků v dodávkách elektřiny.

Pokud GE nad Siemensem zvítězí a získá kontrakt na dodávku zařízení pro elektrárny, které mají spalovat íránský plyn, v Německu to může vyvolat značnou nevoli. Americký velvyslanec v Německu Richard Grenell už německé podniky otevřeně varoval, aby přestaly obchodovat s Íránem hned, jakmile Trumpova administrativa opustí mezinárodní dohodu o jaderném programu této země.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.7, celkem 19 hlasů.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2018-10-20 17:05
Za Prahu se bojovalo u Madridu. Mnichov to dokázal. Snad se to Zemanovi
jen trochu popletlo. V dnešních válkách jde, parafrázuji Tisíciletou
včelu, pouze o 3 věci - Peníze, prachy a prašule.
svaty_vaclav
2018-10-19 16:15
Totéž platí o Afghánistánu. Vojáci Armády České republiky z
agresivního paktu NATO jsou v Afghánistánu v obyčejné okupační
kapitalistické válce, která je pro nás cizí válkou rozpoutanou USA.
To není naše česká válka, ale vojáci rozbitého Československa tam
bojují za cizí kapitalistické zájmy, které jsou před námi skrývány
naší českou vládou. Afghánci nám Čechoslovákům nic neudělali, tak
nechápu, proč s nimi bojuje naše armáda daleko od českých hranic?
Vojáci AČR nebojují u Kábulu za Prahu, jak tvrdí prezident Zeman, ale
bojují za zájmy USA a ostatních západních států z NATO, které tento
kapitalistický konflikt rozpoutaly a eskalovaly.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.