Ilustrační FOTO - wikimedia commons

Křetínskému už český mediální trh nestačí

Miliardář Daniel Křetínský jedná s francouzským finančníkem o koupi podílu ve francouzském deníku Le Monde. List to uvedl na svém webu. Matthieu Pigasse novinám potvrdil, že s českým investorem vede exkluzivní jednání o prodeji menšinového podílu ve svém holdingu, jehož prostřednictvím vlastní spolu s Xavierem Nielem kontrolní podíl v tradičním francouzském listu.

Holding Le Nouveau Monde vytvořený za účelem držení podílu v deníku Le Monde je jeho většinovým akcionářem. Pigasse nyní jedná s Křetínským o prodeji 40 až 49 procent akcií společnosti. Kontrolu nad ní si podle svého vyjádření pro list hodlá uchovat.

Le Monde uvádí, že oficiální český zdroj mu v úterý potvrdil, že Křetínského konečným záměrem je »koupit Le Monde«. Šlo by tak o další akvizici významného francouzského tištěného média ze strany tohoto investora.

Na zprávu již zareagovali zaměstnanci, čtenáři a zakladatelé skupiny Le Monde sdružení v tzv. Pole d ́indépendance, kteří mají nadále právo veta, přestože kontrolují jen zhruba 25 % akcií. Označili informaci za brutální. Chtějí se co nejdříve setkat s většinovými vlastníky a s Křetínským nebo jeho zástupcem ve Francii. Žádají, aby jim objasnil své záměry a dal nezbytná ujištění, že bude respektovat hodnoty a pravidla nezávislosti, jimiž se řídí všechny tituly skupiny Le Monde. Hodlají co nejdříve zorganizovat informační schůzku se zaměstnanci.

Zprávy si všiml i deník Le Figaro. Poznamenává, že český energetický magnát si tentokrát vybral za cíl svých francouzských mediálních akvizic »velmi velkou rybu«. Nad deníkem by sice zatím neměl mít plnou kontrolu; ale dokdy? táže se Le Figaro.

»Křetínského blesková invaze do francouzských médií dostává zcela nový rozměr«, napsal deník Libération. »Spokojí se s pozicí pozorovatele a partnera bez pravomocí v prestižním francouzském deníku?« táže se list.

Prostřednictvím své společnosti Czech Media Invest (CMI), která je dnes prakticky jedničkou na rozhlasovém i tištěném mediálním trhu, koupil letos Křetínský už francouzský týdeník Marianne a dokončuje převzetí podílu v mediální skupině Lagardère Group, která vydává mimo jiné časopis Elle a vlastní rozhlasové stanice v Česku, Polsku, na Slovensku a v Rumunsku. Skupina Lagardère před lety sama projevila zájem o koupi podílu v Le Mondu.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4, celkem 1 hlas.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


jirichmelarcik
2018-10-20 10:08
Když nás cizinci doslova vydrancovali, což není čas, abychom
vydrancovali,prostřednictvím naších magnátů, je?
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.