Moskva. Ilustrační FOTO - Pixabay

Protiruské sankce mají minimální efekt

Mezinárodní sankce měly na Rusko jen minimální efekt. Ekonomika země po sankcích uvalených kvůli anexi Krymu naopak vykázala mírné zlepšení, vyplývá z indexu auditorské firmy BDO, který sleduje ekonomickou vyspělost téměř všech států světa. V žebříčku 174 zemí si Rusko od roku 2014 polepšilo ze 74. místa na letošní 55. pozici.

Podle studie BDO ekonomický index Ruska po sankcích vzrostl z hodnoty 49,66 v roce 2014 na 54,06 o rok později. Poté dva roky mírně klesal (na 52,79 v roce 2016 a 49,95 v roce 2017). Letos ale výrazněji posílil na 54,12. Investoři jsou podle BDO přesto při zvažování aktivit v této zemi výrazně opatrnější.

»Naše indexové hodnocení Ruska nevykazuje žádný razantní skokový pokles, který by říkal: pozor, tady se něco stalo. Kdyby sankce měly výrazný dopad, náš index by to ukázal zhruba s ročním zpožděním, tedy už v roce 2015. Index ale v té době vykázal naopak posílení. Mírné klesání v následujících dvou letech o ničem závažném nevypovídá,« uvedl Lukáš Hendrych z BDO.

Sankce podle něj zasáhly pouze dodavatelské sítě, které bylo nutné razantně přeorganizovat. »Ruskou ekonomikou jako celkem sankce neotřásly, přesto můžeme u investorů pozorovat, že sankce vnímají a jejich přítomnost zahrnují do rozhodování o tom, zda dále rozvíjet obchodní aktivity a případně v jaké formě. Rusko ale není odkázané jen na dodávky ze západních zemí,« upozornil.

Sankce Spojených států, Evropské unie a dalších zemí jsou zaměřeny na bankovní, finanční a energetické sektory. Pro některé ruské firmy znamenají ztížený přístup k mezinárodním financím, není také možné vyvážet do Ruska určitá zařízení na těžbu ropy.

Studie BDO zkoumá příjem na osobu, veřejný dluh, přímé zahraniční investice na osobu, míru inflace a ekonomické svobody, stav infrastruktury, daňové zatížení a tržní potenciál jednotlivých zemí.

Za zpomalením je zemědělství

Meziroční růst ruské ekonomiky ve třetím čtvrtletí zpomalil na 1,3 procenta z 1,9 % ve druhém kvartálu. Uvedlo to ve středu ruské ministerstvo hospodářství. Dodalo, že za zpomalením růstu stálo především zemědělství. V samotném září se hrubý domácí produkt (HDP) meziročně zvýšil o 1,1 %, tedy stejným tempem jako v srpnu.

Ruská ekonomika se loni po dvou letech poklesu vrátila k růstu, HDP se zvýšil o 1,5 %. Dvouletý útlum způsobily především nízké ceny ropy.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.7, celkem 11 hlasů.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2018-10-20 16:47
"Pozitivní" vplyv na takovou surovinovou velmoc jakou je RF, se
ještě jen ukáže. Co se Rusům "zatrhlo" si musejí vyrobit
sami. To sice chvíli trvá ale dokážou to. Navíc, nebudou vůči
Západu, zdaleka tak důvěřiví a surovinové toky diverzifikují na
úkor EU a USA. Pokud měl Západ coby dodavatel i odběratel RF takřka
na nudli, dnes o tuto demokratickou "výhodu" postupně
přichází. V širší souvislosti sankce slouží jako jeden z nástrojů
polarizace a rozeštvávání světa, na čem parazituje hlavně zbrojní
průmysl, s konečným cílem rozpaběrkovat šestinu světa.
pleningeri
2018-10-20 10:35
Jak byly účinné sankce západního "demokratického" světa si
vyzkoušely země RVHP. Jen donutily Československo, stejně jako ostatní
státy, se bez "duševního" vlastnictví Západu obejít,
nespokojenost obyvatel natož pak povstání proti vládě nevyprovokovaly.
Ostatně Kuba i pod sankcemi stále existuje ...
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.