Duch Československa stále žije

V těchto dnech si připomínáme 100 let od vzniku samostatného československého státu. Tenkrát v říjnu 1918 byla u konce strašlivá světová válka (až o čtvrt století později dostala do svého názvu číslovku první), jež za sebou zanechala kolem 10 milionů mrtvých a 20 milionů zraněných vojáků.

Československá republika se zrodila na ruinách Rakouska-Uherska. Myšlenka samostatného státu byla něčím zcela novým a programem české politiky se stala až v prvních letech světové války. Ale až v roce 1918 se s ní ztotožnila většina českých politiků. V domácí politice se až do jara 1917 soudilo, že habsburská monarchie bude zachována a federalizací přebudována, zatímco v zahraničí se český státoprávní program proměnil v koncepci samostatného státu a prosazovala ji odbojová skupina v čele s T. G. Masarykem, jehož hlavními druhy byl Čech Edvard Beneš a Slovák Milan Rastislav Štefánik. Téměř od počátku obsahovaly Masarykovy plány i myšlenku spojení Čechů a Slováků na půdě společného státu. Byla to myšlenka reálná a další léta a desetiletí ukázala, že oboustranně prospěšná.

Přechod do nového státu však nebyl všude bezproblémový. Docházelo ke střetům při obsazování německých sídelních území, ale nejen tam. Například i na Těšínsku, na které si jako celek dělalo nároky Polsko. Jednání mezi polskou a českou vládou byla tehdy velmi složitá. Zatímco prezident Masaryk byl pro silové řešení, Edvard Beneš, který zastupoval Československo na pařížských jednáních, upřednostňoval diplomatický postup. Když se ale chystaly polské volby i na území, které si nárokovalo Československo, vyhrotila se situace natolik, že na Těšínsko vstoupila 21. ledna 1919 československá armáda a velmi rychle jeho část obsadila. Teprve poté dohodové mocnosti přesně vymezily hranice a tím byl spor o Těšínsko ukončen.

Nový stát Čechů a Slováků - Československo - si postupně v Evropě, ale i v celém světě získal věhlas. Odkaz první republiky přečkal své černé šestileté období, kdy okleštěná republika nesla název Böhmen und Mähren. Po druhé světové válce v roce 1948 nastalo jedno z nejpokrokovějších období naší historie. Čtyřicet let socialismu přineslo velký pokrok v mnoha oblastech našeho života. Bohužel, co se za čtyřicet let podařilo vybudovat, tak po listopadu 1989 pánové Havel, Klaus a další zničili velmi rychle. Co zbylo z tehdejšího rozkvétajícího a soběstačného Československa? A k této tézi se přiklání čím dál víc lidí. Asi nejsem sám, jemuž je trochu smutno z toho, že Československo přestalo 1. ledna 1993 existovat. Premiéři ČR Václav Klaus a SR Vladimír Mečiar koncem léta 1992 dohodli rozpad společné republiky. Byl v tom vzdor slovenských národovců a jejich snaha navázat na tzv. Slovenský štát v letech 1939-1945. Na straně české zvítězila ješitnost Klausova okolí.

Přesto se domnívám, že duch Československa je stále živý. Společný stát Čechů a Slováků patřil k světlému období dlouhých dějin našich společných národů. Vzpomeňme tedy na všechny, kteří stáli u zrodu, vývoje a rozkvětu Československa!

Radek NEJEZCHLEB, předseda OV KSČM Jindřichův Hradec


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.4, celkem 40 hlasů.

Radek NEJEZCHLEB

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


fronda
2018-10-28 12:31
jaroslavprchal: Problémy jsou všude. Češi a Slováci žili 400 let
pospolu přinejmenším v personální unii. Mají k sobě blíž, než
někteří Němci, Francouzi nebo Italové. Proč měli zůstat? EU je
nefunkční a nereformovatelná. Až se rozpadne, bylo by Československo
mnohem silnější a vlivnější, než samostatné státy. Takhle je to
"rozděl a panuj".
fronda
2018-10-28 00:34
Slovenský stát vznikl v roce 1939, ne 1938. Slováci dostali na výběr:
okupace, nebo samostatnost. Jasná volba.
fronda
2018-10-26 22:39
jaroslavprchal: Se Slováky žádné problémy nenastaly v roce 1938, 1968
ani 1989.
joska.korinek
2018-10-26 11:16
To je nějakých oslav a radosti kolem narozenin státu. Spíš by měl
panovat smutek nad jeho nedožitými stými narozeninami. Jenže to by se
musel hledat viník. A na to jaksi není „čas“.
Gartouzek
2018-10-25 11:27
Ve dvou se dá diskutovat, ve třech se dá jednat. Myslím si, že
větší pravděpodobnost zachování Československa by byla, kdyby v
republice nebyly dvě, ale tři země: Čechy, Morava a Slezsko, Slovensko.
Slovensko by tak mělo partnera vůči pragocentrismu.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.