Ilustrační FOTO - Pixabay

Zdražování elektřiny trápí chovatele

Rostoucí ceny elektřiny na globálním trhu dopadají nepříjemně i na chovatele hospodářských zvířat. Na energii je náročný převážně chov prasat či kuřat.

Například předseda Agrodružstva Miroslav Radek Janeček řekl, že v únoru fixoval ve smlouvě cenu elektřiny na příští dva roky, přesto je o 37 procent vyšší než ve smlouvě, kterou má na letošní rok. Kdyby fixoval cenu až nyní, zaplatil by více než dvakrát tolik.

I proto se Janeček rozhodl spolupracovat na pilotním projektu s firmou Soitron, která rozmístila čidla k jednotlivým spotřebním místům. Díky tomu je možné analyzovat spotřebu a software pak umí spotřebu předpokládat a řídit tak, aby se dosáhlo úspor.

»Elektřina je pro nás u chovu prasat strategický náklad a odhaduju, že nás může příští rok elektrika stát o stovky tisíc korun navíc, což je pro nás jako menší až střední podnik hodně,« řekl Janeček. Aktuálně počítá, jak se vyšší cena elektřiny podepíše na ceně za kilo vepřového. »Čidla máme rozmístěná tři týdny a musíme zjistit, jaké můžeme udělat kroky k úsporám,« uvedl Janeček.

Světová cena elektřiny vzrostla od začátku roku zhruba o dvě třetiny. Zatímco v lednu stála okolo 900 korun za megawatthodinu, aktuálně osciluje mezi 1400 a 1500 Kč. Zdražování přišlo po šesti relativně stabilních letech.

Řada chovatelů v posledních deseti letech s prasaty skončila kvůli prodělečnosti a neschopnosti konkurovat dumpingovým dovozovým cenám. Razantní růst výdajů za elektřinu může být dalším impulzem při přemýšlení o zrušení chovu.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.8, celkem 4 hlasy.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2018-10-26 23:41
Zdražuje protože ji je přebytek... Někde je chyba. Buď v ekonomické
teorii nebo v té výrobě.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.