Ilustrační FOTO - Pixabay

Brambory už také vyžadují závlahy

Výnos brambor, které se zavlažují kapkovou závlahou v suchém roce, může být téměř až trojnásobný. Ve vlhčím roce to může být o 30 až 90 procent více, vychází dosud z výzkumu, který provádějí vědci z brněnské Mendelovy univerzity na pozemcích Školního zemědělského podniku v Žabčicích na Brněnsku. Studují, jak ideálně brambory zavlažovat, řekl ředitel podniku Radomil Měřínský.

I v České republice se již brambory pěstují pod závlahami. Měřínský zmínil například nedalekou Ivaň, kde se však zalévá pomocí vodního rozstřikovače, což efektivitu snižuje. V Žabčicích se testuje kapková závlaha, která spočívá v pravidelném dávkování vody přímo do půdy z hadic, které jsou roztažené po pozemku. »Testujeme automatické řízení závlahy podle vlhkosti půdy, respektive podle využitelné vodní kapacity. Jednotlivé varianty se spouštějí při různých vlhkostech, což je 60, 65 a 75 % využitelné vodní kapacity. Jednorázová závlahová dávka je stejná, deset milimetrů,« řekl Měřínský.

Kapková závlaha je proti rozstřikování úspornější, navíc se spouští jen ve chvíli, kdy je opravdu potřeba. Souběžně s tím se testuje také aplikace hnojiva přes závlahy.

Závlahy se ukazují čím dál potřebnější nejen na jižní Moravě, kde už zemědělci počítají se suchem jako s běžným jevem, ale i v jiných částech republiky. Letošní suchý rok totiž tvrdě dopadl na zemědělce i v regionech, kde byli dosud zvyklí na dostatek srážek. Ukázalo se, že sucho není problém pouze těch regionů, kde je dlouhodobě slabší srážkový úhrn, což je kromě jižní Moravy například Rakovnicko či Žatecko. Aby však bylo možné brambory efektivně zavlažovat, je potřeba dostatečně velký vodní zdroj, ideálně přehrada.

»Kromě výnosů hodnotíme také kvalitativní ukazatele, což je obsah škrobu, takzvanou stolní hodnotu a také výskyt chorob. Toto vyhodnocení budeme mít k dispozici ještě letos,« řekl Měřínský.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.3, celkem 4 hlasy.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.