Ilustrační FOTO - Haló noviny

KSČM: Zrušení karence je v zájmu zaměstnanců

Dočkají se konečně zaměstnanci zrušení karenční doby? Stínová ministryně sociálních věcí KSČM Hana Aulická Jírovcová věří, že Sněmovna zítra návrh ČSSD na obnovu proplácení prvních tří dnů nemoci navzdory odporu některých poslanců ANO schválí.

Zrušení karenční doby má menšinová vláda ANO a ČSSD v programu. Novela ČSSD předpokládá, že zaměstnanci budou dostávat i v prvních třech dnech nemoci 60 procent denního vyměřovacího základu.

Sněmovní sociální výbor, který se předlohou zabýval, ji sice většinou hlasů nedoporučil zamítnout, jak žádala ODS, navzdory tomu pro doporučení výboru proti zamítnutí předlohy nehlasoval poslanec ANO Aleš Juchelka, hlasování se zdržel. Ostře proti zrušení karence se v debatě stavěl další poslanec ANO Pavel Juříček, který je ale členem hospodářského a rozpočtového výboru.

Místopředsedkyně výboru Hana Aulická Jírovcová i tak doufá, že Sněmovna předlohu zítra schválí. »Naděje umírá poslední, i když po jednání výboru pro sociální politiku začínám mít pochybnosti, a to obzvlášť po výrocích zástupců hnutí ANO, kteří se ve velké míře staví proti zrušení karenční doby. To, co předvádějí zástupci ANO v hospodářském výboru proti tomuto návrhu, již opravdu nechápu, i když vlastně ano, protože to jsou poslanci, ale zároveň i podnikatelé. Pro občany je to jasný střet zájmů řekla našemu listu.

Ilustrační FOTO - Pixabay

Lidé kvůli dopadům do příjmů nemoc přecházejí

Sněmovna bude hlasovat o pozměňovacím návrhu občanských demokratů, podle kterého by zaměstnavatelé hradili nemocenskou prvních 11 dnů místo 14 dní, jak to předpokládá návrh ČSSD. Odvody zaměstnavatelů by se podle ODS měly snížit o 0,5 procentního bodu místo 0,2. Členové výboru k tomuto návrhu nezaujali žádné stanovisko. Naopak doporučili zamítnout návrh SPD Tomia Okamury, podle kterého by první tři dny nemoci hradil zaměstnancům stát z pojištění.

»ODS vyslala svou zbraň, protože si je vědoma, že by úplné zrušení karenční doby mohlo projít, což sama od počátku odmítá, proto připravila návrh, který by navržené zrušení velice zmírnil v dopadech pro zaměstnavatele. SPD svůj návrh představuje jako kompromisní, kromě toho, že navrhují, aby první tři dny hradil stát místo zaměstnavatele, mění rozdělení příjmu ze sociálních odvodů, což je pro nás nepřípustné,« vysvětlila postoj KSČM Aulická.

Z nedávno zveřejněné studie o dopadech karenční doby Institutu pro demokracii a ekonomickou analýzu při akademickém pracovišti CERGE-EI vyplývá, že po zavedení karenční doby v ČR ubylo nemocných zaměstnanců i dnů, kdy kvůli stonání lidé chyběli v práci. Větší úbytek byl u pracovníků s rutinní prací a pevnou dobou. U lidí s možností flexibilní práce se pokles projevil mnohem méně. Aulická považuje tyto výsledky za zcela logické. Lidé podle ní začali svou nemoc přecházet a chodit do zaměstnání, protože si velice dobře spočítali dopady do svých příjmů. »Statistika také přesně uvedla, že snížení nemocnosti je především u zaměstnanců s nízkým příjmem, což je přesně dopad, který nehrazení prvních tří dnů nemoci má. Největší propad příjmů je právě u lidí s nízkým příjmem. Argumenty, že se navýší počet nástupu na nemocenskou, je také oprávněný a zcela logický, nyní si totiž občané berou dovolenou nebo sick days, které ovšem nemůžete spojit na více volna dohromady,« uvedla poslankyně.

KSČM o zrušení karence usiluje dlouhodobě

Nevyloučila ani naplnění obav zaměstnavatelů, že po zrušení karenční doby vzroste nemocnost a přibude zneužívání. »Ano, může se objevit malé procento, ale to zde bylo vždy,« řekla Aulická. Současná, ale ani minulá vláda však podle ní neudělala téměř nic například v otázce přijetí elektronické neschopenky, přičemž právě jejím zavedením mnozí poslanci zrušení karenční doby podmiňují. »Za KSČM usilujeme dlouhodobě o zrušení karenční doby a navázání na e-neschopenky bereme jako bonus v celém systému, jak ve zkvalitnění a rychlosti, tak i v jeho kontrole. Jsme však přesvědčeni, že zrušení karenční doby je v zájmu našich zaměstnanců, kteří se nemusí bát přiznat svou nemoc a především neřešit existenci svou i celé rodiny po propadu v příjmu za nehrazení prvních tří dnů nemoci,« dodala Aulická. Po zrušení karence volají také odbory.

(jad)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.4, celkem 15 hlasů.

(jad)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.