Terbium. FOTO - wikimedia commons

Svět dychtí po vzácných kovech z Číny

Čína v druhé polovině roku omezuje produkci vzácných kovů na nejnižší úroveň za pět let. Rozhodnutí vlády pravděpodobně sníží vývoz a pošle ceny důležitých materiálů vzhůru, uvedla agentura Reuters s odvoláním na údaje výzkumné firmy Adamas Intelligence.

Čína je zdaleka největším producentem i spotřebitelem kovů vzácných zemin, skupiny 17 nerostů používaných při výrobě elektrických vozů a spotřební elektroniky.

Čína pro druhou polovinu letošního roku snížila kvótu pro separaci a tavení vzácných kovů o 36 procent. Produkce vzácných kovů by tak v druhé polovině roku měla činit 45 000 tun, což je nejméně za více než pět let a bude to stačit pouze na uspokojení poptávky domácích zákazníků.

Čína obvykle uspokojuje globální poptávku po vzácných kovech, která činí zhruba 156 000 tun ročně, z 80 %. Omezování vývozu z Číny vyděsilo některé producenty a znepokojuje také americkou armádu. Pentagon ve své studii dominanci Číny na tomto poli za významné a zvyšující se riziko.

Jediným významným producentem vzácných kovů mimo Čínu je australská firma Lynas díky svému zpracovatelskému závodu v Malajsii. Minulý měsíc však malajský politik uvedl, že závod by měl být uzavřen. To poškodilo akcie firmy a dále zvýšilo nervozitu na trhu s těmito kovy. Výzkum alternativ pro vzácné kovy je zatím převážně bez výsledku, poptávka po nich přitom prudce stoupá.

Mezi vzácné kovy patří třeba neodym, praseodym, europium či terbium. Některé z nich se používají například při výrobě obrazovek. Jiné zase hrají nezastupitelnou roli při výrobě laserů, bateriových článků pro hybridní a elektrické vozy.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.8, celkem 9 hlasů.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2018-10-29 21:49
Začíná jít do tuhého!
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.