Zmařené životy a zavděčení se spojencům

V Afghánistánu minulý týden zahynul další český voják. Zařadil se tak na smutný seznam obětí boje proti terorismu. Nicméně vše není, jak se zdá. Do Afghánistánu naši vojáci vlastně jezdit nemusí a vše je na rozhodnutí politické reprezentace, případně jich samotných, zda na to přistoupí. Vše je zaobaleno tak, že se jedná o mírové mise a výcvik místních občanů, aby je neutiskoval Tálibán. Jenže poslední útok přišel z »vlastních řad«. Odehrál se přímo na základně, takže nebezpečí číhá přímo tam, kde by jej mělo být co nejméně. Opravdu chceme, aby v Afghánistánu nebo jinde umírali další naši vojáci? Já tohle rozhodně nechci, a proto jsem vždy byl proti vojenským misím bez mandátu Rady bezpečnosti OSN.

Položme si otázku: Proč musí naše armáda plnit roli »pucfleka« v zahraničních misích? Zdá se, že se chceme jako stát zavděčit někomu jinému. V tomto případě jiným armádám ve vztahu, že by nás přišly ochránit, když by nás někdo napadl. V našem případě je dle výkladu NATO hrozbou Rusko. Jenže opravdu by nás přišla zachránit nějaká cizí vojska? Můžeme si představit různé scénáře, kdy nejpravděpodobnější je, že bychom byli vystaveni útoku prvního sledu. To je nám dáno historicky od doby studené války. Jsme totiž ve středu Evropy, kde se rozdělují stále sféry vlivu.

Chápu, že vojáci v zahraničních misích plní různé úkoly. Dle řady interpretací plní bojové povinnosti a snaží se eliminovat radikalizaci některých lidí směrem k terorismu. Vše je to na vyznamenání, ale vše má svá negativa. Prvním negativem je, že vypravit se na bojové i mírové mise je velice nebezpečné. S tím určitě vojáci jako profesionálové počítají. O tom žádná. Druhým negativem je, že jste daleko od domova, a navíc v cizím prostředí, kde jste často vnímáni jako nepřátelé, byť můžete přicházet s bohulibými záměry. Třetí negativum spočívá v tom, že i když kdesi daleko bojujete proti terorismu a pokládáte své životy, tak na druhé straně světa dochází k nástupu nové generace fanatiků, a to často za podpory těch samých států, které na oko bojují proti terorismu. Zbrojařská lobby je totiž všude. Jak na straně bojovníků proti terorismu, tak na straně teroristů.

Nedávno jsem slyšel názor, že mám být na vojáky, kteří padli v Afghánistánu, hrdý, protože tam bojovali s nepřítelem, který by mohl zaútočit i u nás. Z toho plyne, že ve své podstatě snižují moji obavu (míru strachu), kdyby došlo na našem území k nějakému teroristickému útoku. Jenže není pravda někde jinde? Například v tom, zda je legální, když se někam »vtrhne« bez mandátu RB OSN pod rouškou boje proti terorismu, který se vyskytuje mnohdy jinde než právě v Afghánistánu. Pokud tomu tak je, tak proč neustále podporujeme státy, které takto působí a vtrhnou vždy někam bez jasného mandátu? Podobný scénář byl přece v Libyi nebo Iráku. V obou dvou případech dobře zapracovala mediální kampaň vytvořená PR agenturami, a to jen proto, aby k útoku mohlo dojít a společnost na něj byla mediálním světem připravena, respektive byl společností legitimizován. Vše pod rouškou boje proti terorismu.

Tvrzení, že naše republika je součástí NATO, a proto musí na tyto mise jezdit, je naprosto liché. Podívejme se například na jiné členské státy NATO. Zdaleka ne všechny se podílejí na vojenských zahraničních misích. Proč asi? Tady můžete vidět, že to není o tom, být v NATO, a o nutnosti někam vojáky posílat. Vždy je to na rozhodnutí politických a vojenských elit, které v daném státě vládnou. V neposlední řadě hraje významnou roli se nějak zalíbit na mezinárodním poli, a to i za cenu nejvyšší – padlých vojáků.

Jan KLÁN, předseda OV KSČM Kutná Hora


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.1, celkem 76 hlasů.

Jan KLÁN

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


o.motl
2018-10-31 09:30
Taliban vznikl v až polovině devadesátých let, pane Hájku.
fronda
2018-10-30 23:34
"Cena nejvyšší", to nejsou zabití okupanti, ale padlí
Afghánci.
fronda
2018-10-30 23:32
jaroslavprchal: Když nejsou argumenty, a ty nejsou, zkoušejí to
násilím. Ale je známo, že komunisti se od dob Pařížské komuny
poučili a dovedou se bránit.
hajek.jiri51
2018-10-30 20:43
Z.Ludka, pravdu určitě máte. Všechny ty řeči o působení našich
vojáků v Afganistanu jsou čistá geobelsofština. A to i z úst našeho
pana prezidenta. Kdo a proti komu Taliban vycvičil a vyzbrojil víme.
Tedy aspoň ti, kteří nemají krátkou a selektivní paměť. Je to ten
samý za jehož zájmy dnes naši vojáci, jako žoldáci, proti jeho
výtvoru bojují. Jaký mandát a jak plní v Afganistanu naši
specialisté na zabíjení z Prostějova, je zahaleno mlčením a je
záhadou.
Z.LUDKA
2018-10-30 18:55
Nechci být nezdvořilý,ale kdo vnucovat svoje názory ale platí a bude
,latit to,že kdo příjde se zbraní v ruce bez pozvání do země kam ho
nikdo nezval je žoldák a okupant také nikdo nemůže nařídit,že ten
nebo onen stát nebo území je nedemokratické a poslat tam armádu.Nebo
si myslíte,že nemám pravdu?
svaty_vaclav
2018-10-30 17:57
V kauze 50 syrských sirotků došlo k novému vývoji.
Europoslankyně Michaela Šojdrová z KDU-ČSL podle zjištění Info.cz
odletěla včera v doprovodu zástupců Ministerstva vnitra a
humanitárních organizací do Řecka. Má v plánu navštívit zdejší
tábory a vybrat děti bez doprovodu vhodné pro transport do Česka.
„Ano, začátkem týdne vyjíždíme do Řecka,“ řekla serveru
česká europoslankyně za KDU-ČSL. Další informace přinesl Deník N.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.