Účet po oslavách

Tak to máme za sebou. Oslavy 100. výročí Československa (nikoli 90., jak se mylně domnívá paní Bohdalová, která pak ještě jako bonus za největšího Čecha uplynulých 100 let označila Karla IV.), ale ty tam jsou i vychytané výpravy poutavé speciální tramvaje T3 Coupé po pražských ulicích v rámci výstavy Designblok 2018, či brazilské volby.

Určitě bylo nejen o víkendu co sledovat. A určitě bude nač vzpomínat. I když zejména u nás se proti nám, co se počasí týče, spikli snad všichni svatí. Věřme, že nebylo nijak symbolické, že právě 28. říjen, 100 let po československém dni D, patřil z hlediska sv. Petra k nejodpudivějším dnům za poslední léta. V Praze tedy bezesporu... O to víc ale stojí za to smeknout před tisícovkami Pražanů a návštěvníků metropole, že nic nedali na ten probrečený hnus a poctivě uschováni pod deštníky sledovali jak dění na Vítkově, tak na Václaváku, na Staromáku, na Hradčanech, na Letné, a zejména na Evropské třídě u Vítězného náměstí, kde sychravá slota notně narušila největší vojenskou přehlídku v našich novodobých dějinách.

A naši politici? Prezident Zeman tentokrát zvládl slavnostní dny velmi důstojně, na rozdíl od svých odpůrců; poděkovat se mu sluší za českou i slovenskou hymnu na Vítkově a na Hradě, polemizovat s ním by se naopak dalo snad jen v jediném. Když ve společném rozhovoru s premiérem Babišem pro ČT zcela vážně prohlásil, že maďarský Fidesz a polská PiS jsou demokratické strany. A že když před pěti lety mluvil o neonacistických bojůvkách, měl na mysli de facto jen přívržence DSSS a jejich Kotlebovy kamarády na Slovensku. Situace je totiž bohužel daleko vážnější.

Je pravda, že Kotlebovy dlouhé prsty se už scvrkly, jinak ale nahnědlá část politické scény (nejen u nás) se mezitím sakra rozšířila, když dokonce zaklepala i na dveře nejednoho parlamentu; přičemž v Brazílii v neděli prošel v prezidentských volbách vyložený fašista - zastánce zrůdných metod krvavé pinochetovské diktatury a vyděrač návratem někdejší, jen o něco mírnější, vojenské diktatury brazilské. Jair Bolsonaro není jen brazilský Trump, je ještě daleko fanatičtější, ultrapravicovější a celkově nesnášenlivější, neomalenější (jakkoli by se mohlo zdát, že to už snad ani nejde, ale bohužel jde). Rovněž metody pánů Orbána a Kaczyňského - na evropské poměry - mají do demokratičnosti sakra daleko, naopak ke stále zřetelnější diktatuře daleko blíž. Takže pozor. Ve jménu Masarykova či Benešova humanistického odkazu prosím neustupovat ani o píď!

Roman JANOUCH


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4.3, celkem 25 hlasů.

Roman JANOUCH

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


fronda
2018-10-30 23:41
Nahnědlá politická scéna v ČR se rozšiřuje, stačí si připomenout,
kdo všechno podpořil fašistický puč na Ukrajině: ODS, TOP09, lidovci,
ČSSD... Prostě samí zakuklení náckové.
svaty_vaclav
2018-10-30 17:57
V kauze 50 syrských sirotků došlo k novému vývoji.
Europoslankyně Michaela Šojdrová z KDU-ČSL podle zjištění Info.cz
odletěla včera v doprovodu zástupců Ministerstva vnitra a
humanitárních organizací do Řecka. Má v plánu navštívit zdejší
tábory a vybrat děti bez doprovodu vhodné pro transport do Česka.
„Ano, začátkem týdne vyjíždíme do Řecka,“ řekla serveru
česká europoslankyně za KDU-ČSL. Další informace přinesl Deník N.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.