Od titulků k realitě

Čtu titulky novin, a tak nějak přemýšlím, co vlastně dostanou od 1. ledna ti důchodci? Aby bylo jasno - nekritizuji, dík i za to. De facto bych ovšem kritizovat měl. Koho? Pravici v poslaneckých lavicích, která seniorům nechtěla přidat více, protože prý v době, kdy se daří, by se moc rozdávat (tedy ani důchodcům) nemělo. Že jsem to všechno trochu zamotal? Možná, ale ono to přece je tak jednoduché.

Začněme těmi titulky. Namátkou: »Úroda byla špatná. Zdraží chleba, brambory i zelenina.« Nebo: »Sankce na Írán vyvolají růst cen benzinu.« A další: »Čína dováží do EU za dumpingové ceny. Brusel uvažuje o uvalení cel.« Případně: »Trumpova cla na ocelářské zboží nám všem sáhnou do kapes«...

Podobných »headline« výkřiků v novinách je možné číst nemálo a nejde jen o šíření nepravdivých zpráv. O to horší je, že to všechno je vlastně pravda. Zvýšení cen následně vyvolá tlak na zvýšení mezd. To si lze spočítat. Lidé si přece musejí nabízené zboží koupit. Jinak bychom se ocitli v krizi z nadvýroby. Podnikatelé se budou sice bránit - ale nakonec jeden jak druhý ustoupí. Jak se však mají bránit důchodci s průměrným či podprůměrným důchodem? Tedy ti čeští.

Proč vlastně důchodce rozděluji a nepíši o všech důchodcích? Protože ti, co »mají více zásluh«, dostanou větší díl zmíněného přidávání, ač i tak žijí v blahobytu. Ti méně »zasloužilí« sice dostanou »slušný peníz«, ale řekněte - bude zas tak slušný, když rohlík stoupne o korunu, chleba o dvě, brambory a salám o tři a ovoce o pět korun? Když benzin vyletí nahoru ne pouze »o haléře«, ale o stovku, a za kalhoty či sukni zaplatíme víc i »u Číňanů«? Pivo pak bude dražší o korunu, dvě až tři - a máslo? Raději nepočítat. Můžete si říci, že důchodce nemusí jezdit autem, když se mu navíc prudce snížila cena jízdenek na vlak, že si nemusí kupovat novou sukni či kalhoty - a pivo je přece tak trochu luxus. V tom posledním velmi nesouhlasím. Jsme národ, který pivu »dal svůj říz«. Národ, pro nějž pivo patří mezi základní potraviny. Jako pro Jihofrancouze a Italy víno, pro většinu Američanů bourbon a Angličany čaj. Ale to je vedlejší.

Ona průměrná přidaná tisícovka (nebo kolik od ledna bude ve skutečnosti pro důchodce) se stane jen vyrovnáním handicapu. Nula od nuly v průběhu dalších týdnů pojde. A i to jim chtěla pravice vzít! Na své poslanecké platy si však sáhnout nedala. Naštěstí tu byli jiní, kteří pro zvýšení důchodů od ledna zvedli ruku. Byli to i poslanci KSČM.

Já ale stále přemýšlím, proč také důchodci v posledních volbách dávali své hlasy pravici. Nebo se opravdu hlasuje jen podle množství vypuštěných slov za minutu u dam a barvy kravaty u pánů?

Petr KOJZAR


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.5, celkem 48 hlasů.

Petr KOJZAR

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


joska.korinek
2018-11-01 08:52
Konečně se někdo odhodlal napsat něco kritičtějšího o tom
vychvalovaném přidání důchodcům. Pravdivě, ale mírně mírňounce.
Zdražování téměř všeho je tak velké, že si nikdo netroufne
vyjádřit to v procentech. Zato zvyšování platů a mezd, zejména u
státních zaměstnanců, je vytrubováno halasně. Kdekdo se naparuje, že
se o to přičinil zejména on. Ostatně – i na těch směšných devíti
stovkách důchodcům si pan Babiš staví u prosťáčků svou
oblíbenost. Je to velmi šikovný podnikatel a psycholog, jehož vláda je
sice lidštější, než ty předešlé polistopadové, ale přesto nás
bere pořádně u huby. – A kritizovat komunisty, že jsou moc mírní a
nic neprosadí, je hloupé. Přece pokud nedostanou ve volbách více
hlasů, tak nic nezmohou.
hajek.jiri51
2018-10-31 13:55
Podíl důchodů by měl být všude stejně závislý od HDP a pokud by
měl důchodce důchod pod hranicí bídy, mělo by mu to být
kompenzováno. Ale taky bych stanovil horní hranici. Když může být u
daní, měla by být i u důchodů.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.