Ilustrační FOTO - Pixabay

Vlci ztrácejí plachost, útočí stále víc

Vlci na našem území ztrácejí plachost a člověka se nebojí. Útoků hlavně na ovčí stáda v zemi přibývá a škody rostou. Chovatelé se obávají, že se bude situace zhoršovat, v sousedním Německu totiž nejsou výjimkou ani napadení velkých zvířat, jako jsou krávy nebo koně.

Vyplývá to ze závěrů mezinárodní konference Českomoravské myslivecké jednoty v Liberci. »Situaci bedlivě sledujeme, vlk se k nám šíří v posledních zhruba pěti letech a v posledních dvou letech ta početnost narůstá. Sledujeme situaci i v okolních státech, zejména v Polsku, Německu, ale i ve Francii, kde je ten početní růst exponenciální. Tuhle konferenci jsme svolali, abychom zahájili diskusi,« řekl Miloš Ježek z Českomoravské myslivecké jednoty. Je podle něj nutné nastavit pravidla a stanovit postup v případech, kdy bude vlk někoho ohrožovat nebo způsobovat velké škody.

Ukazuje se, že vlk ztrácí plachost, začíná osidlovat i území hustě obydlená, a výjimkou tak není setkání člověka s vlkem. Nikoho ale dosud nenapadl. »Vychováváme si populace vlků, kteří se nebojí lidí, já osobně jsem je viděl přes den ve vesnici. Je to tím, že nemají z člověka strach, dovolují si stále víc, útočí i přes den. V minulosti se vlci stříleli, bylo jich míň a měli z člověka respekt,« řekl starosta Vernéřovic na Náchodsku Tomáš Havrlant, který sám chová ovce a každý večer je zahání do pevné ohrady, aby je ochránil. »Třikrát jsme ze stáda vlky vyháněli,« dodal. Kolik vlků se na našem území pohybuje, nikdo neví, hovoří se až o 50 kusech.

Vlk patří ke kriticky ohroženým druhům, a je proto chráněný. Podle ochránců přírody je vlk v krajině přínosem, pomáhá regulovat přemnožená zvířata, jako jsou divoká prasata, daňci, jeleni a srnci. Podle chovatelů ale dávají vlci přednost právě zvířatům v chovech. »Vlk jde tam, kde to dostane naservírované, menší ohrady drobných zemědělců jsou mu vydané napospas,« řekl chovatel Lukáš Jakubů z Českého ráje.

Za jedinou záchranu pro ovčáky do budoucna považuje chovatel ovcí Milan Slunéčko z Turnova pastevecké psy, kteří dokážou stádo ochránit nejen před vlky, ale také před případnými zloději. Sám má maďarské pastevecké psy komondor, které dovezl z Rumunska. Psi žijí přímo ve stádu. Problém je, že nebezpeční mohou být třeba i turistům, kteří by si přes pastviny zkracovali cestu.

(ste)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6, celkem 6 hlasů.

(ste)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.