Ilustrační FOTO - Pixabay

Zelená nafta zřejmě zůstane zachována

Zemědělci včetně vinařů zřejmě budou moci dál využívat takzvanou zelenou naftu, tedy vratku spotřební daně z pohonných hmot. Její vykazování by navíc mohlo být jednodušší. Počítá s tím novela o spotřebních daních, kterou Sněmovna poslala do závěrečného schvalování.

Pod předlohou jsou podepsaní zástupci KSČM, ANO, KDU-ČSL, ČSSD a SPD v čele s místopředsedou zemědělského výboru Pavlem Kováčikem (KSČM). Podpora zemědělců prostřednictvím slevy na spotřební dani z motorové nafty podle dosavadní úpravy v prosinci skončí. »Tím, že by skončila podpora prostřednictvím zelené nafty, vystavila by zemědělce nejen produkující rostlinné produkty nebo komodity, ale i živočišnou výrobu, lesáky a další do konkurenčně velmi znevýhodněného postavení, což si při dlouhodobě problematickém stavu zemědělství nemůžeme nadále dovolit,« řekl Kováčik při obhajobě návrhu. »Podpora prostřednictvím vratky spotřební daně pro zemědělskou výrobu je důležitou součástí systému podpory zemědělského odvětví. Obdobná podpora je poskytována ve většině států EU,« doplnila zpravodajka tisku Ivana Nevludová (SPD).

Zemědělský výbor doporučil novelu schválit v podobě úprav poslanců ANO Josefa Kotta a Jana Volného, kteří chtějí zjednodušit prokazování, že pohonné hmoty byly skutečně využité v zemědělství. Mělo by stačit prokázat evidenci využití půdy na zemědělství nebo to, že je zemědělec evidovaný mezi chovateli.

Ilustrační FOTO - Pixabay

Od daně osvobodit i pivo vyrobené ve školách

Nyní je vratka odstupňovaná podle úrovně živočišné výroby, od příštího roku se má podle platného zákona sjednotit na 4,38 Kč na litr spotřebované nafty. Původní novela měla zachovat nynější způsob. Volného a Kottův návrh počítá s tím, že by zemědělci s rostlinnou výrobou bez chovu hospodářských zvířat měli vratku na úrovni 4,38 Kč na litr, stejně jako rybníkáři a lesníci. Pokud by však měli pouze chov hospodářských zvířat bez rostlinné výroby, měli by nárok na vratku v hodnotě 9,5 Kč na litr minerálních olejů. Pokud by měli jak rostlinnou, tak živočišnou výrobu, posoudí se intenzita chovu. Pokud bude nad 0,3 velké dobytčí jednotky na hektar zemědělské půdy, měli by nárok také na 9,5 Kč na litr. S takto vysokou podporou počítá pozměňovací návrh exministra zemědělství Mariana Jurečky (KDU-ČSL) nejen pro hospodáře s živočišnou výrobou, ale také pro pěstitele citlivých komodit, jako je ovoce, zelenina nebo například brambory, chmel, cukrová řepa nebo bílkovinné plodiny. U smíšených producentů s rostlinnou i živočišnou výrobou by pak znovu rozhodovala intenzita chovu. Poslanec TOP 09 Vlastimil Válek k těmto pěstitelům doporučil zařadit i pěstitele vinné révy. Jana Černochová (ODS) doporučila od spotřební daně osvobodit pivo, které je vyrobeno ve školách v rámci výuky pivovarnictví a není určeno k prodeji.

(jad, ku)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 3.3, celkem 4 hlasy.

(jad, ku)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.