Ilustrační FOTO - Pixabay

Severní Korea by se v budoucnu mohla stát regionálním přepravním centrem

Severní Korea zkoumá rozsáhlý plán, podle kterého by se stala regionálním přepravním centrem. Země má rovněž zájem o připojení k velkým světovým finančním institucím, jako Mezinárodní měnový fond (MMF), pokud se členské státy vzdají svých nepřátelských politik vůči KLDR.

Agentuře AP to řekl ekonom severokorejské vlády a pracovník Hospodářského institutu severokorejské Akademie sociálních věd Ri Ki-song. Současně upozornil, že ačkoli sankce, jejichž cílem bylo donutit zemi opustit její jaderný program, za poslední rok zesílily, ekonomika země si udržela stabilní růst. Hrubý domácí produkt (HDP) se loni zvýšil na 30,704 miliardy dolarů (695 mld. Kč) z 29,595 mld. USD v roce 2016 a 24,998 mld. USD v roce 2013. Díky sankcím se podle něj ekonomika stala v některých částech efektivnější a soběstačná.

Mnozí zahraniční odborníci však zpochybňují statistiku KLDR. Odhad zveřejněný v červenci jihokorejskou centrální bankou například uvádí, že HDP Severní Koreje v loňském roce klesl o 3,5 procenta. Ri ale uvedl, že KLDR nyní své statistiky o HDP zpřístupnila.

KLDR vyvinula druh hnojiva, které využívá tuzemské uhlí místo dovážených ropných produktů, a zlepšila metodu výroby ocele, prohlásil Ri. KLDR by podle něj mohla napodobit země jako Švýcarsko a Singapur, které mají málo zdrojů a malé území, ale využily své geografické umístnění jako největší výhodu, řekl Ri. »Nacházíme se v centru východní Asie, takže náš poloostrov má velmi výhodné geografické umístění. Budeme se snažit spolupracovat s našimi sousedy na rozvoji odvětví dopravy. Pokud využijeme naše železnice z jihu přes Sibiř, mnoho zemí dá přednost našim železnicím před přepravou po moři,« prohlásil ekonom.

KLDR má již železniční spojení s Ruskem, Čínou a Jižní Koreou. Jihokorejský prezident Mun Če-in také veřejně podpořil plán obnovení přeshraničního železničního spojení co nejdříve to bude možné. Ze všeho nejdřív však bude nutné, aby Washington zmírnil sankce vůči zemi a přestal trestat ty, kteří s KLDR obchodují.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 5 hlasů.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.