Ilustrační FOTO - Pixabay

Nespravedlivé hodnocení

Ženy v Evropské unii vydělávají v průměru o 16,2 procenta méně než muži. Upozornila na to v pátek komisařka pro spravedlnost, ochranu spotřebitelů a rovnost mužů a žen Věra Jourová. Podobná situace je podle ní nespravedlivá, protože za stejnou práci by měli všichni dostávat stejné peníze, ale je to i ztráta pro evropské hospodářství. Ženy totiž představují 60 % absolventů univerzit a měly by tak mít větší šanci na lepší pracovní místa s vyšší mzdou.

»Je to ztráta talentů a také ztráta investovaných nákladů,« upozornila komisařka. Zaměstnání s nízkými platy podle ní navíc zvyšují u žen riziko chudoby a mají později za následek prohlubování rozdílů ve výši penzí mezi oběma pohlavími. Na neuspokojivý stav má ukázat Evropský den rovného odměňování, který i letos připadá na 3. listopad. Od něj do konce roku zbývá 16 procent pracovních dní a symbolicky po tuto dobu - po dva měsíce - už ženy v EU pracují zadarmo. Trvající rozdíly mají podle Jourové tři hlavní zdroje. Ženy tráví výrazně víc času starostí o domácnost, ale někdy se přímo ukáže, že dostávají ve srovnání s mužskými kolegy při stejné práci prostě horší platové podmínky. »Ukázal to jasně třeba skandál s novináři v britské BBC,« připomněla eurokomisařka. Třetím důvodem je, že ženy častěji nacházejí uplatnění v sektorech, kde jsou obecně mzdy nižší - ve zdravotnictví, sociálních službách, školství. Evropská komise (EK) se podle Jourové snaží tuto situaci řešit, na problémy upozorňuje. Věc bývá připomínána třeba v doporučeních, které komise členským státům dává v rámci hospodářského cyklu Evropský semestr. Loni doporučení, že by s rozdílnou výší platů mužů a žen měla něco dělat, dostala také ČR, společně ještě s Estonskem, Rakouskem, Německem a Slovenskem. Podle údajů EK byl v roce 2016 rozdíl v platech mužů a žen v ČR téměř 22 %.

Komise už také přišla s návrhy, které mají zlepšit rovnováhu mezi pracovním a soukromým životem rodin. »Měly by napomoci zemím změnit jejich penzijní a sociální systém tak, aby netrestaly rodiče a zohlednily neplacenou práci, kterou rodiče, a speciálně matky, vlastně vykonávají doma,« řekla Jourová. EK také opakovaně státy vybízí k většímu investování do školek a jeslí včetně možnosti využít peněz EU.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6, celkem 2 hlasy.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.