Zase znovu totéž klišé

Rozhovor paní Witowské s prezidentem republiky a předsedou vlády mi znovu připomněl, že nevím, proč mám povinně přispívat na její jistě vysoký plat. Po slavnostním shromáždění ve Vladislavském sále nám Česká televize nabídla její předtočený rozhovor s oběma politiky. Nemalou část otázek paní redaktorka zaměřila na existenci komunisté strany. Zazněly v různých variantách - proč nebyla komunistická strana zrušena po Listopadu, zda by neměla být zrušena dnes a proč ji lidé vůbec ještě volí. Oba páni odpovídali vyhýbavě. Zřejmě proto, že se obávají, ať by řekli cokoli, že by to stejně Česká televize zneužila proti nim. A tak namísto rozhovoru o budoucnosti, k té minulosti ten den bylo řečeno nemálo, o tom, co nás čeká, jak se budeme chtít dostat na onu pomyslnou vysokou příčku úrovně, na níž, jak jsme také slyšeli, jsme údajně byli před Mnichovem, se dostali až k řešení, co s komunisty.

Důvod ČT byl prostý. KSČM se v prezidentských volbách postavila proti profesoru Drahošovi, kandidátu kavárny, a později podpořila za jistých podmínek vznik Babišovy vlády. A to je trestné, alespoň podle mínění České televize. Pokud by se komunisté postavili do řady s tzv. demokratickými stranami, asi by nebylo u paní Witowské a jejích náčelníků tolik zloby. Prostě, neznamenali by nic. Takto zase jsou vidět, takto zase zní jejich hlas a jsou svědectvím, že v oněch zavrhovaných čtyřiceti letech se tady žilo, milovalo, sportovalo a dokazovalo světu, že něco naše národy umí.

Většina lidí nebyli disidenti, většina lidí neměla konta v zahraničí, většina lidí si dokázala vzájemně pomáhat. Školy produkovaly velmi dobře připravené odborníky, učiliště dělníky všech potřebných profesí, zdravotnictví sloužilo všem bez rozdílu, ulice byly bezpečné a žádný československý voják nebojoval daleko od své vlasti. Ti, co rozkrádali, byli odsuzováni, vyznamenáváni byli hrdinové práce a autoři nejlepších nápadů, atd. Padesátá léta byla, pokud jde o procesy, odsuzována, i když rehabilitace byly neuspokojivé. Stačí se podívat na tu dobu prostřednictvím tehdejších filmů. Nebylo v nich zas tak moc propagandy, jako se to líčí dnes. Tak jsme žili, komunisté i »šedá zóna«. Nebylo všechno bílé ani černé, nebylo všechno v pořádku, ale je dnes, když se tak dívám na televizi, všechno v pořádku?

Paní Witowská je, alespoň si to o sobě myslí, demokratka. Její postoje o demokratickém myšlení však nesvědčí. I kvůli takovým, jako je ona, se ptávám, proč musím platit povinný »veřejnoprávní« obolus? Je to vůbec demokratické vnutit těm, které i uráží, aby jí platili daň, jde přece o daň, i když se jí říká jinak, která neslouží všem, ale jen úzké skupině těch, kteří si myslí, že jsou nad všechny, a kteří mají jedinou pravou pravdu? Odpovídám: není.

Otakar ZMÍTKO


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6, celkem 73 hlasů.

Otakar ZMÍTKO

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


kerapa
2018-11-01 23:54
Chce to přestat platit konc.poplatky ČT ale radši je začít posílat
Panu Soukupovy!!!
fronda
2018-11-01 23:29
Chce to přestat platit tu televizní daň.
hajek.jiri51
2018-11-01 16:29
Nerad bych se paní Witovské dotkl. Je to zajisté inteligentní žena.
Když si chce ale udržet lukrativní zaměstnání, musí skákat jak se
ji píská. Když se doba změní, změní se snad navenek i ona. Jako ty
hlasatelky, co byly tak populární za socializmu, a teď vykládají jak
proti němu bojovaly. A zde bych si, s chutí, odplivl.
pelcman.vaclav
2018-11-01 12:13
Myslet si, že hlasatelé v televizi hlásají své názory je naivita.
Otázky se připravují jinde, a samozřejmě že ve "správné"
linii. I kdyby však kladli své otázky, tak je jasné, že budou ve
smyslu jejich existence v zaměstnání. Tedy stejné. Zabývat se ČT, po
všech stránkách, vč. reportáží, seriálů, etc. je
"masírovat" ty, co si nedokáží vytvořit vlastní názor.
kozpav
2018-11-01 09:28
Souhlas,je to jako jít do obchodu,povinně koupit co nechci a pak to
zahodit.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.