HLP neboli Hluboký lidský příběh

Nedávno jsem dělal takovou malou reportáž o azylovém domě pro ženy v Praze. Přiznávám, že mě to dosti vzalo. Vím sice, že v kapitalismu to je součástí systému, ale dokud si nesáhnete na konkrétní realitu, tak vám to nepřijde a člověk si to často ani neuvědomí. Myslel jsem, že pochopení budou mít i ostatní. A značně jsem se mýlil. Byl jsem na jedné recepci a vyprávím jedné dámě příběh jiné jedné ubohé ženy, který jsem se dozvěděl od paní doktorky psychologie, která pracuje pro ten azylový dům. Podstata toho příběhu je, že se této ženě, kterou celý život živil opravdu milovaný manžel a ona měla na starost jen rodinný krb, manžel zabil i s jejich dvěma skoro dospělými dětmi. Ženu tato tragédie tak zasáhla, že není do teď schopna komunikovat s okolím. Přišla o své rodinné štěstí, o svoje milované a taky o smysl svého života. A ještě o něco přišla, o duševní zdraví. Ztratila bydlení, takže teď žije jako románová postava od Boženy Němcové »zblázněná Viktorka« na ulici.

Pro ženu je život na ulici daleko krutější než pro muže. S nikým nekomunikuje a je problém ji přesvědčit, aby šla do azylového domu nechat se zdravotně ošetřit, odpočinout si a taky se umýt. Stát dal od těchto lidí ruce pryč, prý jsou neschopní, tak ať si poradí prý sami…

Stejně reagovala žena na recepci, která nechtěla uvěřit, že lidé jsou tak zranitelní, a tvrdila, že to je vlastně jejich neschopnost. Stát je povinen a musí přece garantovat základní lidské potřeby, třebaže to v kapitalismu neplatí a nikdy platit nebude. Nesmíme ale přece rezignovat na tyto závažné otázky, naopak musíme za tyto lidi, a mnohé další, o tuto garanci státu bojovat. A to jak po linii zákonodárné a politické, ale i po linii občanské a kulturní. Takových příkladů jsou u nás tisíce. Lidí bez střechy nad hlavou jsou stovky tisíc a lidí pod hranicí chudoby je u nás více jak milion. Není možné mít přesný výpočet, protože je mnoho lidí mimo tento náš systém. Takže skutečné počty jsou vyšší. A jsou zde další rizikové skupiny.

A té nevěřícné paní z recepce bych vzkázal, že solidarita lidí, kteří se zde narodili, je nám přirozená. I když se to nikdy nebude hodit tomuto kapitalistickému systému, který do nás zasévá jen samý cynismus, agresi a nemorálnost.

Roman BLAŠKO


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4.9, celkem 14 hlasů.

Roman BLAŠKO

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.