Ilustrační FOTO - Pixabay

Mor prasat stále hrozí

Veterináři zakázali odesílat živá prasata divoká z České republiky do jiných členských států Evropské unie a do třetích zemí.

Čeští chovatelé prasat také nesmějí používat seno a slámu ze států, kde se vyskytuje africký mor prasat, tedy například z Belgie nebo Polska. Státní veterinární správa (SVS) také zakázala dovoz těl ulovených zvířat z čeledi prasatovitých nebo vedlejší živočišné produkty z těchto zvířat na zhotovení trofejí ze států, kde se choroba vyskytuje. Zákaz, který má snížit riziko zavlečení choroby do českých chovů, platí od 31. 10. 2018. Za jeho porušení hrozí pokuta do dvou milionů korun pro právnické osoby a podnikatele, pro fyzické osoby do 100 000 korun.

Podle předsedy Zemědělského svazu ČR Martina Pýchy měl jít stát ještě dále a zakázat dovoz masa z divočáků ze zemí, kde se mor vyskytuje. »Většina se zpracuje, ale zbytky můžou něco kontaminovat,« řekl Pýcha. Podle něho svaz po takovém zákazu volá již od loňského roku, kdy se mor poprvé v ČR objevil. Obchod se senem pro chovy prasat je podle něj minoritní záležitostí, stejně jako obchod se živými divokými prasaty. »Myslím si, že seno se samozřejmě dováží z Polska, ale nikoliv do chovů prasat, ale do chovů přežvýkavců,« dodal. Státní veterinární správa navíc přesné údaje o dovozech produktů na trofeje nemá, dodala SVS.

Veterináři odebírají od začátku října plošně vzorky dovozového vepřového masa, u žádného z nich zatím africký mor prasat nezjistili. Nejvíce vzorků bylo z Německa, dále pak z Polska, Španělska a Belgie, tedy ze států, ze kterých se do ČR vepřové nejvíce dováží. Původně ministerstvo zemědělství plánovalo, že kontroly budou platit příjemci dovozového masa, nakonec ale kvůli tlaku Evropské komise přešlo na kontroly a výdaje státu.

V Česku se africký mor prasat, který není nebezpečný pro člověka, objevil poprvé loni v červnu na okraji Zlína. Ve vysoce rizikové oblasti vytyčené v okolí krajského města dosud veterináři potvrdili africký mor prasat u více než 200 uhynulých, zastřelených nebo odchycených divokých prasat.

Ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD) již několikrát zopakoval, že v případě, že se nepodaří šíření choroby zastavit, je stát připraven zavést mimořádná veterinární opatření na českém území, kdy by veterináři kontrolovali veškeré dovozové vepřové, které by před kontrolou nesmělo na trh. Pokud by se mor dostal do chovu prasat, musela by se tamní prasata pozabíjet.

(ng)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 2 hlasy.

(ng)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.