Ilustrační FOTO - Pixabay

Další soud s policisty za napadení mladíka

Výslechy svědků začalo u Obvodního soudu pro Prahu 2 druhé kolo jednání v případu policistů Jana Nekvapila a Martina Koppa, kteří podle obžaloby na služebně ubližovali mladíkovi zadrženému kvůli možnému spáchání přestupku. Mužům hrozí za zneužití pravomoci až pět let vězení.

Soud k případu vyslechl dva dozorující policisty, kteří byli v té době ve stejné služebně. Oba však shodně uvedli, že si již incident nepamatují, podle nich se v den události nic zvláštního nestalo. Další svědky vyslechne trestní senát v prosinci.

Trestní senát v čele s předsedkyní Ivou Fialovou sice v lednu jednoho z policistů obžaloby zprostil a u druhého předal věc ke kázeňskému projednání, odvolací pražský městský soud mu však v červenci případ vrátil.

»Městský soud se ztotožnil s obžalobou v tom, že se nejedná o kázeňský přestupek, ale o trestný čin,« řekla po skončení jednání státní zástupkyně Martina Adámková. Policisté podle obžaloby napadli mladého muže na služebně, když byl bezbranný, seděl s rukama spoutanýma za zády a nikoho neohrožoval. Žalobkyně pro oba muže navrhovala při minulém jednání podmíněné tresty.

Incident se stal 31. března 2016, den poté, co z Prahy odjela oficiální státní delegace čínského prezidenta Si Ťin-Pchinga. Mladík, který s kamarády odcházel z Riegrových sadů, začal vykřikovat na hlídku policistů a vojáků, že by se měli za zásahy v souvislosti s návštěvou prezidenta stydět. Obžalovaní policisté tvrdí, že jim vulgárně nadával. To však mladý muž odmítl. Novinářům řekl, že vulgární výrazy nepoužil. Hlídka mladíka legitimovala a nakonec spoutala. Policisté si prý mysleli, že vyndává z kapsy zbraň, ačkoliv to byl telefon.

Podle obžaloby Nekvapil v budově policejního oddělení v pražských Vinohradech dal mladíkovi dvě facky, když seděl na židli se spoutanýma rukama za zády. Policista Kopp mu podle spisu později pouta sundal, začal ho škrtit a chtěl po něm, aby se už nikdy policistů neptal na důvody, proč má předložit občanský průkaz. Podle obžaloby mu dal také jednu facku.

Kvůli třídenní návštěvě čínského prezidenta byla v ulicích Prahy denně nasazena tisícovka policistů. Na policejních služebnách skončilo 23 demonstrantů z řad odpůrců i příznivců státníka. Většinu incidentů policisté vyhodnotili jako přestupky. Justice se však musela zabývat několika případy, při kterých šlo zejména o to, že Číňané podporující prezidenta brali odpůrcům tibetské vlajky. Kvůli některým zásahům proti projevům nesouhlasu s čínskou politikou čelila policie kritice.

(zku)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 2 hlasy.

(zku)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.