Spojené státy mohou nadále spolupracovat se saúdským korunním princem Muhammadem bin Salmánem. FOTO - wikimedia commons

Saúdové nechtějí upřímně spolupracovat

Turecko se obává, že Saúdská Arábie není připravena upřímně spolupracovat při vyšetřování vraždy saúdskoarabského novináře Džamála Chášukdžího.

S odvoláním na sdělení nejmenovaného tureckého činitele to napsala agentura AFP. Chášukdží byl naposledy spatřen 2. října při vstupu na konzulát Saúdské Arábie v Istanbulu. Saúdská Arábie až po více než čtrnácti dnech přiznala, že byl zavražděn. V souvislosti s vraždou zatkla 18 lidí, ale chce je soudit v Saúdské Arábii, zatímco Turecko žádá o jejich vydání.

V neděli přijel do Istanbulu generální prokurátor Saúdské Arábie Saúd Mudžib. Od té doby se dvakrát setkal se svým istanbulským protějškem, navštívil saúdskoarabský konzulát a  po půlnoci podle turecké agentury Demirören opustil hotel v Istanbulu a následně zamířil do kanceláří turecké zpravodajské služby. Jak dlouho tam byl, agentura neuvedla. Vysoce postavený turecký činitel AFP pod podmínkou anonymity řekl, že představitelé Saúdské Arábie se především zajímali o důkazy, které má turecká strana k usvědčení pachatelů. »Neměli jsme dojem, že chtějí při vyšetřování upřímně spolupracovat,« doplnil.

Podobnou informaci přinesl také turecký list Hürriyet. Podle něj generální prokurátor Mudžib odmítl odpovědět, kde se nachází novinářovo tělo a kdo byl »místní spolupracovník«, který měl tělo údajně odklidit. Novinář tureckého listu, který svůj článek opírá o nejmenované turecké vládní zdroje, došel k závěru, že generální prokurátor Saúdské Arábie nepřijel do Turecka pomoci s vyšetřováním, ale aby zachránil saúdského korunního prince Muhammada bin Salmána, kterého kritici označují jako objednavatele vraždy.

Stejného názoru je bývalá poradkyně pro národní bezpečnost v administrativě Baracka Obamy Susan Riceová. V listu The New York Times napsala, že tato »odporná vražda vyvolává otázku, jíž se chce současná administrativa Donalda Trumpa vyhnout. Totiž, zda Spojené státy mohou nadále spolupracovat se saúdským korunním princem Muhammadem bin Salmánem«. V komandu, které bylo na konzulátu ve stejné době jako Chášukdží, byli i členové princovy bezpečnostní služby a Turecko od počátku poukazuje na to, že toto komando novináře zabilo a jednalo podle příkazů z nejvyšších míst v Rijádu.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5, celkem 3 hlasy.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2018-11-01 15:50
Tenhle typ "lidí", kterých představitely jsou příslušníci
saudskoarabské královské rodiny, bych preventivně do Evropy vůbec
nepustil. Ať si sedí doma nad lavorem plným ropy a máčejí si nohy. Na
nic jiné, snad jen na zabíječku v Jemenu se nehodí.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.