Ilustrační FOTO - pixabay

Opatření proti moru prasat se zmírňují

Zlínský kraj dokončil demontáž elektrických ohradníků, které od loňského srpna lemovaly část vysoce rizikové oblasti s výskytem afrického moru prasat na Zlínsku.

Práce na odstranění ohradníků zahájilo hejtmanství začátkem října. Uvnitř rizikové oblasti už zůstávají pouze jednotlivá divoká prasata. Nařízení, na jehož základě muselo zlínské hejtmanství udržovat elektrické ohradníky funkční, odvolali veterináři 1. října. Elektrické ohradníky byly nainstalovány na více než deseti kilometrech kolem vysoce rizikové oblasti. Kraj už nemusí udržovat ani výstražné tabule, které informují o zákazu vstupu do lesů, na pole a polní cesty v honitbách, kde se nákaza objevila. Zákaz vstupu do rizikové oblasti pro veřejnost však dál platí.

Zástupce mluvčího Státní veterinární správy Petr Majer už dříve řekl, že funkčnost elektrických ohradníků končí. »Při plánovaném postupném rušení veterinárních opatření v zamořené oblasti by nebylo hospodárné na dobu několika měsíců tyto ohradníky obnovovat,« uvedl Majer.

Kolem vysoce rizikové oblasti zůstávají osazené pachové ohradníky. Myslivci na konci září dokončili jejich výměnu. V terénu by podle veterinářů měly vydržet do konce roku, především kvůli očekávané podzimní migraci divokých prasat. Především samci při ní podle veterinářů putují na velké vzdálenosti, a vzniká tak riziko zavlečení nákazy na další území.

Poslední potvrzený případ afrického moru prasat na Zlínsku je z letošního dubna. Neobjeví-li se nový případ nákazy ani v nejbližší době, zmírní veterináři pravděpodobně některá další mimořádná opatření, jež vydali v souvislosti s onemocněním. Týkat by se to mělo i zmiňovaného zákazu vstupu do vysoce rizikové oblasti pro veřejnost.

Nákazu se podařilo udržet na relativně malém území o rozloze zhruba 60 kilometrů čtverečních. Podle hejtmana Jiřího Čunka se z mezinárodního hlediska jedná o ojedinělý úspěch. »Měli jsme však štěstí a zároveň jsme dobře spolupracovali se státní správou, myslivci a zemědělci. Rozhodující je výsledek, o který se zasloužili všichni, kdo se na zdolávání nákazy podíleli,« uvedl Čunek.

V České republice se africký mor prasat, který není nebezpečný pro člověka, objevil poprvé loni v červnu na okraji Zlína. Ve vysoce rizikové oblasti vytyčené v okolí města dosud veterináři potvrdili africký mor prasat u více než 200 uhynulých, zastřelených či odchycených divokých prasat. Do chovů se nákaza nerozšířila.

(ng)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 1 hlas.

(ng)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.