K volbám v Hesensku

Je nutné pozorně sledovat politické dění ve Spolkové republice Německo, neboť zásadní pohyby na tamní politické scéně mají vliv na dění v celé Evropské unii, v České republice pak zejména. Zatím poslední pozoruhodnou událostí byl výsledek voleb do zemského sněmu v Hesensku. Podobně jako před dvěma týdny v Bavorsku zaznamenala těžkou ztrátu vládní CDU (zisk 27 procent, což znamená úbytek více než jedenáct procent hlasů) i SPD (zisk 19,8 procenta, což znamená ztrátu téměř jedenáct procent).

V případě sociálních demokratů jde jednoznačně o důsledek jejich »babylonského věznění v Merkelové vládě«. Do zemského sněmu se dále dostali výrazně posílení Zelení (19,8 %), poprvé v něm zasednou poslanci za Alternativu pro Německo (13,1 %) a opakovaně reprezentanti FDP (7,5 %) a Levice (6,3 %). Pokud jde o Levici, předvolební průzkumy ukazovaly na možný ještě lepší výsledek, přesto však ten dosažený znamená její posílení o 1,1 procenta.

V souvislosti s výsledky hesenských voleb je nejčastěji poukazováno na to, že v důsledku špatného výsledku CDU se kancléřka Merkelová rozhodla opustit nejvyšší stranickou funkci a v dalších spolkových volbách už nekandidovat a opustit politiku. Jenže konec její éry nezpůsobily volby v Hesensku a Bavorsku, příčina leží v Berlíně. Vládnoucí vrstvy v Německu, podložené velkokapitálem, totiž musí, vzhledem k nahromaděným sociálním, ekonomickým, ale i bezpečnostním problémům, přejít k jiným, sociálně tvrdším a politicky autoritářským, ostře pravicovým formám zvládání krize. Tady už Merkelová nemá co nabídnout, zato však její potenciální nástupci (Merz, Spahn) jsou k tomu připraveni.

Jiří MAŠTÁLKA, europoslanec za KSČM


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.5, celkem 24 hlasů.

Jiří MAŠTÁLKA

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.