Srbský prezident: Ke kompromisu je daleko

Do kompromisního řešení vztahů mezi Srbskem a Kosovem je podle srbského prezidenta Aleksandara Vučiče »velmi, velmi daleko«. Bělehradská televizní stanice B92 informovala, že Vučič tak reagoval na zprávy, že na řešení problému Kosova se dohodli ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov a poradce amerického prezidenta John Bolton.

Srbský prezident Aleksandar Vučič. FOTO - Wikimedia commons

Srbský prezident podle webu B92 »dostal od Lavrova vzkaz« ohledně této věci a na základě toho tyto spekulace rozhodně dementoval. Dodal přitom, že šéf ruské diplomacie a bezpečnostní poradce Bílého domu o Kosovu mluvili vůbec poprvé. »Opakuji vám, ať někdo domlouvá cokoli, musí se domluvit se Srbskem. A my jsme daleko, velmi, velmi daleko od jakéhokoliv kompromisního řešení,« prohlásil Vučić. Poznamenal také, že o žádných detailech svého návrhu řešení kosovské otázky nemluvil, protože »nemá nic, co by někdo přijal«. Prezident rovněž vyjádřil znepokojení nad zprávami, že se parlament v Prištině chystá koncem listopadu schválit zákon o přeměně Kosovských bezpečnostních sil (KSF) na pravidelnou armádu. Tento krok, jenž by nepochybně zvýšil beztak velké napětí mezi Prištinou a Bělehradem, chtělo vedení Kosova prosadit už dříve, ale kvůli negativní reakci především USA a Evropské unie od něj ustoupilo.

Srbská média si pozorně všímala středečního mimořádného zasedání kosovského parlamentu. Poslanci na něm diskutovali o dialogu se Srbskem a o zákazu »úpravy hranice« či výměny území, o nichž mluvili prezidenti Vučič a Hashim Thaçi – bývalý velitel tzv. Kosovské osvobozenecké armády (UCK), jejíž členové vraždili Srby, Romy i Albánce, pro které Srb nebyl nepřítelem – jako o možné kompromisní cestě k normalizaci vztahů. V této souvislosti média mimo jiné uvedla, že předseda parlamentu Kadri Veseli na úvod zasedání označil Srbsko za nepřítele. »Máme jednoho nepřítele, a to je Srbsko, a jen jednoho prezidenta, který je proti nezávislosti Kosova, a to je srbský prezident Aleksandar Vučič,« citovala Veseliho agentura Beta.

(ava, čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.8, celkem 12 hlasů.

(ava, čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.