Ilustrační FOTO - pixabay

Možná budeme mít úřad pro sport

V ČR má vzniknout Národní sportovní agentura. Úřad, který by měl převzít od ministerstva školství rozdělování peněz pro sport. Sněmovna návrh poslanců ANO, ČSSD, KSČM a SPD, který s takovým malým »ministerstvem« sportu počítá, v prvním čtení podpořila.

Návrhem novely zákona o podpoře sportu předkladatelé reagují na problémy korupčně zasaženého sportovního prostředí v ČR. O tom, že jde o důležité a aktuální téma, svědčí to, že o předloze, a zejména o financování sportu, zákonodárci diskutovali tři hodiny. »Hlavním úkolem agentury bude vytvoření nového systému státní podpory sportu, který ve spolupráci s krajskými a obecními samosprávami zajistí systematickou, cílenou a účelně vedenou pomoc a podporu sportu na všech úrovních,« uvedl poslanec a vládní zmocněnec pro sport Milan Hnilička (ANO), který by měl agenturu v budoucnu řídit. Agentura má mít podle jeho slov částečně parametry samostatného ministerstva. Měla by mít 80 zaměstnanců, z nichž 30 převezme z ministerstva školství.

Ivo Pojezný (KSČM), jehož podpis pod poslaneckou novelou nechybí, upozornil na řadu nešvarů, kterými sport v ČR nyní trpí. »Nejvyšší kontrolní úřad jasně definoval v období 2011 až 2013, a to je ta černá můra našeho českého sportu, že MŠMT selhalo jako garant v oblasti sportu. Nebylo schopno stanovit měřitelné cíle a přerozdělovalo prostředky, aniž by mohlo vyhodnotit výsledný efekt, který dotace mají přinést,« řekl. Poukázal na to, že tehdy ministerstvo z více než tří miliard poslalo víc než 1,2 mld. Kč příjemcům na základě neúplných, chybných, pozdě dodaných nebo zcela chybějících žádostí o dotace. »Jedna miliarda putovala příjemcům, kteří naprosto nesplňovali podmínky pro přidělení dotací, tak se nemůžeme divit, že existuje poslanecká iniciativa, která z toho chce ven,« dodal Pojezný.

Ivo Pojezný.

Nejlevnější prevence proti nemocem

Podpora sportu je podle předkladatelů novely nejlevnějším preventivním opatřením předcházení vzniku onemocnění, civilizační choroby nevyjímaje, a negativních společenských jevů. Jsou přesvědčeni o tom, že posilování psychické i fyzické odolnosti dětí i dospělých zvyšuje jejich schopnost uplatnění ve společnosti a posiluje konkurenceschopnost dospělých na trhu práce. Efektivní podpora sportu pak má zásadní vliv na postupné snižování výdajů veřejných rozpočtů v mnoha oblastech.

»Důraz musí zůstat na přímém rozdělení finančních prostředků sportovním klubům s důrazem na sportování dětí a mládeže, také na pomoc zdravotně postiženým sportovcům, národní reprezentaci, na mezinárodní sportovní akce a nesmí se zapomínat ani na jeho propagaci,« prohlásil Pojezný.

Novela je podle Pojezného jediný možný krok, jak v současnosti nějak vybřednout z velkých problémů našeho, bohužel tak korupčně zasaženého, sportovního prostředí, a to zavirovaného nejen korupcí, ale taky špatným, neefektivním, netransparentním přerozdělováním finančních prostředků. »A jsem taky rád, že reflektuje na ten obrovský význam sportu a jeho společenské postavení pro jeho mimořádnou důležitost, na kterou se bohužel zapomínalo už někdy od roku 1990,« dodal. Uvedl také, že pokud jde o peníze z eráru na sport, byla ČR skutečně na chvostu Evropy. »Neříkám Evropské unie. Skutečně celé Evropy. Za námi bylo pouze Rumunsko,» uvedl. Novelu cítí jako první krok ke změně. Za potřebné považuje oddělit zákon o podpoře sportu a zákon o sportu. Druhý krok by měl podle Pojezného směřovat k novému zákonu o sportu, i k dostatečnému zajištění prostředků a v neposlední řadě ke zkvalitnění kontrolních mechanismů. Novela k tomu směřuje.

Pravice s výtkami neuspěla

Kritika předlohy doslova pršela z pravicových lavic. Zejména zástupci ODS a Pirátů vytýkali návrhu nepřipravenost a žádali jeho přepracování. Lukáš Bartoň (Piráti) návrhu vytýkal, že agentura má být nezávislá na vládě a bez standardních kontrolních mechanismů, což může podporovat prokorupční prostředí. »Obávám se, aby se z agentury nestala instituce sama pro sebe, o níž rozhoduje ‚sportovní diktátor‘ a jeho pár vyvolených,« uvedl Bartoň. Podle Václava Klause ml. (ODS) novela problémy financování sportu neřeší. »Vlastně zavádíme nový orgán, který bude přerozdělovat dotace,« řekl Klaus. Návrh ODS na přepracování novely však podpořily jen TOP 09 a STAN. »Jsem pevně přesvědčený, pokud agentura bude zřízena, že NKÚ po letech nebude mít důvod ukazovat na tak závažné nedostatky, které tady byly bohužel v minulosti. Návrh novely je kvalitní,« je naopak přesvědčen Pojezný. KSČM vznik agentury sportu vždy podporovala.

Připomínky k předloze měla i vláda. Ministr školství Robert Plaga (ANO) uvedl, že má připravenu sérii změn, kterou by bylo třeba do návrhu novely zákona o podpoře sportu zapracovat. Příležitost k tomu bude ve výborech školském a pro veřejnou správu, které se budou návrhem zabývat.

Na potřebě vzniku agentury se dříve shodli zástupci sportovních svazů s Hniličkou, premiérem Andrejem Babišem (ANO) i Plagou, který počítal s přípravou zákona o agentuře v příštích dvou letech. Hnilička chce, aby byl příslušný zákon účinný nejpozději od roku 2020. Novela by měla vést k efektivnějšímu systému financování sportu. Podle průzkumu České unie sportu nemá většina z téměř 7500 klubů a jednot peníze na činnost, na nábor dětí a na kvalifikované trenéry. Kvůli složitosti dotačních programů mají kluby navíc problém s žádostmi o finance. Velkým problémem jsou i sportoviště. Letos je v kapitole ministerstva školství na sport vyčleněno 5,5 miliardy korun, slibovaných bylo sedm.

(ku, jad)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.7, celkem 9 hlasů.

(ku, jad)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.